Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 20 czerwca 2024

Na Księżym Młynie budują drogę rowerową. Wystartowały prace [ZDJĘCIA]

ML

Istniejąca od 2023 r. droga rowerowa na Księżym... więcej

środa, 19 czerwca 2024

Łódź Buduje parkingi wielopoziomowe

Łódź rozpoczyna budowę systemu parkingów wielopoziomowych w centrum. Partnerem miasta w projekcie jest Mota-Engil.

Parkingi powstaną w czterech lokalizacjach, a w nich dokładnie 891 miejsc parkingowych: przy al. Kościuszki 42 - 292 miejsca, przy ul. Wschodniej 62/64 - 263 miejsca, przy ul. Wschodniej 67 - 218 miejsc, przy ul. Tuwima 12 - 118 miejsc. , C00 lycence

Łódzki system parkingów jest jednym z największych tego typu w Polsce realizowanym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W czterech lokalizacjach w ścisłym centrum miasta powstanie prawie 900 miejsc parkingowych.

- Umowa, którą podpisaliśmy dzisiaj z partnerem, firmą Mota-Engil, to efekt wielu miesięcy pracy. Jest to element szerokiego programu przekształceń centrum Łodzi i rewitalizacji. Zamieniamy śródmiejskie ulice na wysokiej jakości zielone przestrzenie z równymi jezdniami i szerokimi chodnikami, a parkowanie organizujemy w piętrowych obiektach. Rozpoczynamy właśnie realizację pierwszych czterech – mów Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Inwestycja będzie realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Partnerem Łodzi w projekcie jest doświadczony i znany brand – firma Mota-Engil.

- Łódź jest miastem, w którym inwestycje realizujemy od wielu lat – głównie z sektora mieszkaniowego, ale także odpowiadaliśmy za realizację jednego z odcinków wschodniej obwodnicy Łodzi w ciągu autostrady A1. Biorąc pod uwagę liczbę inwestycji prywatnych, jak również publicznych, w tym działania rewitalizacyjne, obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w ścisłym centrum miasta. Budowa czterech nowych wielopoziomowych parkingów z pewnością przyczyni się do uporządkowania przestrzeni publicznej, nada nowej jakości centrum miasta oraz przyczyni się do poprawy sytuacji parkingowej mieszkańców - mówi Marcin Podlecki, członek zarządu Mota-Engil Central Europe PPP 2 Sp. z o.o.

- Parkingi będą budynkami, które muszą wpisać się w śródmiejską zabudowę Łodzi. Przed inwestorem bardzo ciekawe wyzwanie, ponieważ ich architekturę będzie musiał uzgodnić ze służbami konserwatorskimi. Konkurs architektoniczny, który miasto niedawno zorganizowało właśnie w tym temacie pokazał, że parkingi wielopoziomowe mogą być ciekawym obiektem w historycznym obszarze – mówi prezydent Zdanowska.

Parkingi powstaną w czterech lokalizacjach, a w nich dokładnie 891 miejsc parkingowych:

- przy al. Kościuszki 42 - 292 miejsca,

- przy ul. Wschodniej 62/64 - 263 miejsca,

- przy ul. Wschodniej 67 - 218 miejsc,

- przy ul. Tuwima 12 - 118 miejsc.

– Mota-Engil Central Europe S.A. jest nie tylko doświadczonym inwestorem i wykonawcą na polskim rynku parkingów kubaturowych, ale przede wszystkim jednym z pionierów w realizacji takich inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jako jedni z pierwszych zrealizowaliśmy projekt w formule PPP, jakim jest parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu. W naszym portfolio znajduje się także umowa z Gdańskiem na budowę i eksploatację parkingów kubaturowych oraz podpisana w marcu umowa z Warszawą na projekt i budowę nowoczesnego parkingu podziemnego – mówi Marcin Podlecki.

Do przetargu na budowę parkingów wielopoziomowych w Łodzi oferty złożyły dwie firmy. Korzystniejsza z nich obejmowała budowę większej liczby miejsc oraz mniejszą dopłatę ze strony miasta w przypadku strat prywatnego partnera. Na początku maja minął czas na odwołania od wyboru korzystniejszej oferty.

- Podpisana w poniedziałek umowa będzie obowiązywała 29 lat. Mota-Engil zobowiązała się w niej do zaprojektowania, budowy i eksploatacji czterech parkingów wielopoziomowych. Po tym czasie, parkingi staną się własnością miasta – mówi prezydent Zdanowska.

 

Najbliższe miesiące upłyną na przygotowaniu dokumentacji do wniosków o pozwolenie na budowę. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku.

 

W kolejnych latach Łódź zamierza rozwijać system o kolejne lokalizacje.

Kontakt