Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 20 czerwca 2024

Na Księżym Młynie budują drogę rowerową. Wystartowały prace [ZDJĘCIA]

ML

Istniejąca od 2023 r. droga rowerowa na Księżym... więcej

środa, 19 czerwca 2024

Ponad 150 punktów ładowania aut elektrycznych powstanie w Łodzi

W Łodzi powstanie ponad 150 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Stacje ładowania będą równomiernie rozmieszczone na terenie całego miasta i będzie można w nich podłączyć jednocześnie od 2 do 18 pojazdów.

Rusza budowa stacji ładowania aut elektrycznych w Łodzi. Znajdą się one m.in. na parkingu przy al. Piłsudskiego. , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Ruszamy z budową stacji ładowania aut elektrycznych w Łodzi. W przetargu zwyciężyła firma, która postawi w sumie 154 punkty ładowania w całym mieście. Takie zagęszczenie stacji ma dać komfort użytkownikom aut elektrycznych – niezależnie, w której części Łodzi się znajdują - łatwego dostępu do miejsc, gdzie można naładować baterię samochodu.

- Dziś stoimy na parkingu przy al. Piłsudskiego, w jednym z takich miejsc, gdzie jeszcze w tym roku staną urządzenia, które pozwolą w jednym czasie naładować 5 aut elektrycznych. Ale wśród wybranych miejsc mamy też m.in. teren parkingu przy ul. Woronicza (blisko dworca Łódź Żabieniec), gdzie obok siebie ma stanąć nawet 18 punktów ładowania aut. Tak duża liczba punków ładowania, to prawdopodobnie jeden z największych takich projektów w Polsce. Firma z Krakowa wybuduje stacje ładowania na terenie całej Łodzi, m.in. na parkingu przy parku Julianowskim czy przy ul. Targowej. Kolejne punkty ładowania powstaną na pl. Zwycięstwa, przy al. Palki, al. Unii, al. Mickiewicza, al. Piłsudskiego, al. Kościuszki czy ul. Tuwima. W sumie w każdym z nich nasz wykonawca chce wybudować ładowarki, w których da się w jednym czasie zasilić od 2 do nawet 18 aut elektrycznych - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

- Firma Go+EAuto z Krakowa będzie m.in. dzierżawiła od miasta teren pod ładowarki oraz ponosiła opłaty za zajęcie pasa drogowego. Ale te, nazwijmy je „urzędowe” zawiłości, wspominam z jednego powodu. Już w ubiegłym roku zdecydowaliśmy, że opłaty za zajęcie pasa czy pod dzierżawę terenu dla firmy stawiającej ładowarki, będą wręcz symboliczne. To część polityki miasta w sprawie elektromobilności – dodaje prezydent Hanna Zdanowska.

Od ubiegłego roku na buspasach wytyczonych na łódzkich ulicach pojawiły się m.in. specjalne piktogramy, które pokazują, że może nim poruszać się auto elektryczne. – Staramy się zachęcić użytkowników aut - jeśli już korzystają z nich, a nie z transportu publicznego - by pomyśleli o samochodzie z napędem elektrycznym – podkreśla prezydent Hanna Zdanowska.

Michał Dzięgielewski z firmy Go+EAuto deklaruje, że budowa wszystkich 154 stacji powinna zająć ok. 4 miesiące. W ramach tej inwestycji powstaną również stacje dużej mocy (szybkiego ładowania) wykorzystujące prąd stały, w których naładowanie baterii do pełna będzie trwało ok. 30 minut.

Według danych z końca maja 2020 r. w Łodzi są zarejestrowane 344 auta z napędem elektrycznym (nie-hybrydowym).

Kontakt