Maurycy Frankel wybudował swoją willę przy ul. Sienkiewicza pod koniec XIX wieku. Projekt architektoniczny podpisał Hilary Majewski, miejski architekt, ale najpewniej to nie on jest autorem eklektycznej rezydencji.
Kiedy Frankel kupował nieruchomość na początku lat 80. XIX wieku, znajdowały się tam także zabudowania fabryczne. Po śmierci prezesa szkoły „Talmud-Tora” i jednego ze fundatorów Synagogi Wielkiej przy al. Spacerowej (współczesnej al. Kościuszki), willa przechodziła w kolejne ręce. – Po wojnie została przekazana milicji, a krótko działało tu nawet kasyno. Wnętrze budynku zostało niestety przebudowane i nie zachowały się wewnątrz oryginalne elementy wystroju, ale z zewnątrz budynek się nie zmienił, a my przywrócimy mu dawny blask – zapowiada Natalia Olszewska z Wydziału ds. Zarządzania Projektami.
- W lutym Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnie przetarg na wybór wykonawcy remontu, który najpierw będzie miał 10 miesięcy na przygotowanie projektu, a następnie 12 na prace budowlane. Z budynku wyprowadzi się policja. Po remoncie będą tu cztery lokale biurowe na wynajem na piętrach i w parterze lokal użytkowy z możliwością urządzenia restauracji lub kawiarni – zapowiada Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Willa jest kolejnym budynkiem przy ul. Sienkiewicza, który zostanie wyremontowany w ramach programu rewitalizacji. Wcześniej udało się zmodernizować kamienice pod numerami 56 i 71. Remont czeka także kamienicę pod numerem 22. To nie jedyne miejskie inwestycje przy tej ulicy, w ramach programu Mia100 Kamienic odnowione zostały kamienice pod numerami 18 i 20.