Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 23 lipca 2024

Remont Jaracza. Kiedy rozpoczną się prace nad nową nawierzchnią?

red

Firma Jagez wygrała ogłoszony przez Zarząd... więcej

poniedziałek, 22 lipca 2024

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest... więcej

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

Startujemy z 9. edycją Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

Już w najbliższy poniedziałek, 10 maja wystartuje IX edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Na przygotowanie i wysłanie wniosku mieszkańcy będą mieli czas do 31 maja. Przez te 3 tygodnie zorganizowane będą spotkania i dyżury pracowników Biura Aktywności Miejskiej.

Dyrektor Biura Aktywności Miejskiej Katarzyna Dyzio oraz radny Rady Miejskiej Damian Raczkowski, w tele inwestycja realizowana w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego "Wzgórze Trzech Wież" w Parku im. marsz. J. Piłsudskiego

Kontakt z Biurem Aktywności Miejskiej podczas etapu składania wniosków:

- Biuro Aktywności Miejskiej będzie funkcjonowało w godzinach pracy Urzędu i w sprawie Budżetu Obywatelskiego będzie można się kontaktować poprzez numery telefonów: (42) 638-55-27, kom.: 512 768 135 oraz mailowo pod adresem: projekt.bo@uml.lodz.pl.

- Dodatkowo we wtorki i w czwartki będą dyżury pracowników BAM – do godziny 19ej, podczas których będzie uruchomione także spotkanie na ZOOM.

- W każdą środę popołudniu zaplanowane są webinaria – każde będzie dotyczyło innej tematyki, innej kategorii projektów.

- Ostatnie dwie soboty, czyli 22 i 29 maja dodatkowo będzie można kontaktować się z pracownikami Biura w godzinach 12-15. Oprócz telefonu i maila, będzie także spotkanie na ZOOM.

- Dodatkowo – jeśli jakaś grupa mieszkańców będzie chciała spotkać się bezpośrednio i wziąć udział w warsztatach na temat pisania projektów – pracownicy BAM wspólnie ustalą termin i poprowadzą taki warsztat. W sprawach warsztatów można kontaktować się pod wskazanymi wyżej numerami telefonów oraz mailowo.

- Jesteśmy do Państwa dyspozycji i chcemy, żeby wszelkie wątpliwości były rozwiane jeszcze na etapie pisania wniosku, więc jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania, czy potrzeba, żeby pomóc w napisaniu projektu – dzwońcie, piszcie, bierzcie udział w spotkaniach online – informuje Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej.

Wnioski będzie można składać, zarówno przez Internet, jak i osobiście (w kancelarii Urzędu Miasta Łodzi, Piotrkowska 104). Aplikacja do składania wniosków będzie dostępna na stronie internetowej ŁBO www.lodz.pl/bo.

- Do składania wniosków przygotowana jest specjalna aplikacja, dzięki której mieszkańcy będą mieli okazję sprawdzania na jakim etapie jest ich projekt. Jest to narzędzie, które także pomoże w wewnętrznej pracy urzędu, dzięki czemu mam nadzieję, że cały proces będzie przebiegał sprawniej. Czasem bowiem przy opiniowaniu jednego wniosku pracuje kilka różnych wydziałów. – mówi Katarzyna Dyzio.

W tym roku łodzianie będą mieli do rozdysponowania 26 mln złotych, z czego 20,5 mln zł przeznaczone będzie na projekty osiedlowe, a 5,5 mln zł na projekty ponadosiedlowe.

Tak, jak w ubiegłym roku, projekty dotyczące placówek miejskich, takich jak np. szkoły, znajdą się w puli ponadosiedlowej. Podobnie projekty dotyczące zielonych terenów: Parku na Zdrowiu, Lasu Łagiewnickiego i Arturówka. Pula osiedlowa podzielona jest na 36 osiedli.

- Nowości w Łódzkim Budżecie Obywatelskim to bardziej precyzyjne zasady dotyczące ogólnodostępności. Dotyczą projektów inwestycyjnych, które mają być dostępne dla mieszkańców, minimum 30 h tygodniowo. – informuje Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego.

Ogólnodostępność oznacza:

  1. W przypadku projektów inwestycyjnych – np. boisk na terenach szkół, czy placów zabaw - że mają one być dostępne dla wszystkich mieszkańców, minimum 30h tygodniowo. W te 30 h tygodniowo nie są wliczane zajęcia prowadzone dla dzieci i młodzieży danej placówki.
  2. Przy projektach tzw. miękkich – czyli np. warsztatach, zajęciach artystycznych, czy sportowych – oznacza precyzyjne określenie w regulaminie dołączonym do wniosku, kto będzie mógł wziąć udział w zajęciach, a także
    w jaki sposób będzie prowadzony nabór.

Od zaproponowanych zasad będą obowiązywać wyjątki. Wyjątkiem będą projekty, które zwiększą dostępność instytucji, placówek, czy w ogóle przestrzeni, osobom
z niepełnosprawnościami. Przykładem takiego projektu może być winda w szkole, która ma służyć osobom poruszającym się na wózkach.

Od momentu składania wniosków do lipca projekty będą opiniowane przez wydziały urzędu miasta i jednostki podległe urzędowi. Później – projektami zajmie się komisja budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej.

Pełna lista wniosków zaopiniowanych pozytywnie i poddanych pod głosowanie, będzie opublikowana 17 września.

A potem już czas na głosowanie. W tym roku ten etap rozpocznie się 1 października, przez dwa tygodnie będzie można składać wnioski papierowe, a aż do 29 października potrwa głosowanie elektroniczne. Wyniki ogłosimy do 15 listopada.

Kontakt