Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

Księży Młyn. Kolejna famuła po remoncie - to już dziesiąta!

Skończył się właśnie remont w dziesiątym domu robotniczym na zabytkowym osiedlu Księży Młyn. W tym roku gotowy do użytku będzie jeszcze jedenasty.

Wyremontowana famuła

Pofabryczne osiedle Księży Młyn to, obok centrum Łodzi, najważniejszy obszar rewitalizacji w mieście. Charakterystyczne piętrowe domy z cegły odzyskują sukcesywnie blask. Odnowa Księżego Młyna nabrała rozmachu dzięki unijnemu dofinansowaniu. Bez niego rocznie remontowano jeden budynek. Teraz prace trwają w siedmiu, a do końca roku miasto wybierze wykonawców dla czterech kolejnych.

Księży Młyn: w tym roku jeszcze jedenasty dom

— Skończyliśmy remont famuły przy ul. Księży Młyn 3. Właśnie trwają tam odbiory. Do końca roku oddamy też do użytku dom pod numerem 9 — mówi Robert Wiktorowicz, szef firmy VIK-BUD, generalnego wykonawcy.

VIK-BUD specjalizuje się w remontach zabytkowych budynków. Na Księżym Młynie odnawia także inne domy, m.in. największą z famuł przy ul. Fabrycznej 21 należącą do wspólnoty mieszkaniowej (które również włączono do programu rewitalizacji). Na koncie ma także remont pałacu Poznańskich, modernizację dawnego komisariatu i willi przy al. Kościuszki 19, łódzki oddział Narodowego Banku Polskiego i dom Otto Gehliga.

Co powstaje na Księżym Młynie?

— Wyremontowaliśmy już trzy domy przy ul. Przędzalnianej i wszystkie sześć domów po parzystej stronie ul. Księży Młyn. Famuła pod numerem 3 to pierwszy z budynków, które oddajemy do użytku po nieparzystej stronie. Wszystkie przechodzą gruntowne remonty i są podłączane do sieci centralnego ogrzewania. Urządzamy w nich nie tylko mieszkania komunalne, ale także pracownie artystyczne, centrum turysty czy lokale gastronomiczne — mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Do końca 2023 r. wyremontowanych zostanie w sumie 29 domów przy ul. Księży Młyn, Przędzalnianej i Fabrycznej, a także uliczki, konsumy oraz budynki gospodarcze, w których powstają m.in. lokale użytkowe, czy restauracje.

Rewitalizacja Księżego Młyna będzie kosztowała w sumie 70 mln zł.


Projekt pn. „Szlakiem architektury włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna”

Umowa nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 o dofinansowanie remontu przez Unię Europejską i budżet państwa została podpisana 28 września 2018 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt