Łódź Rewitalizuje

Nowe osiedle na skraju Parku nad Jasieniem. Ruszyła budowa [WIZUALIZACJE]

W bezpośrednim sąsiedztwie Parku Nad Jasieniem, przy al. Rydza-Śmigłego, rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego „Nad Jasieniem”, które wznosi tam deweloper Mermaid Capital. Będą to dwa budynki o dość oryginalnej architekturze, w których powstanie 159 mieszkań o metrażach od 25 do 110 mkw.

Na wizualizacji dwa nowe bloki mieszkalne, które stoją wzdłuż dwujezdniowej alei marsz. E. Rydza-Śmigłego. Pomiędzy jezdniami ulicy znajduje się torowisko tramwajowe. Za ulicą, wzdłuż jej biegu widoczny jest pas zieleni, a następnie chodnik za ścieżka rowerową. Za nimi znajduje się zazieleniony parkan ogradzający nowe bloki. W nim furta wejściowa prowadząca na wprost traktu komunikacyjnego, separującego nowe bloki. Bloki mają zróżnicowaną, schodkową wysokość. Schodzą się w swoim kierunku niższymi częściami, będąc nadal rozdzielonymi traktem komunikacyjnym. Parter pomalowany jest na kolor szary. Znajdują się tam garaże. Wyższe kondygnacje, gdzie znajdują się mieszkania, mają wielokolorową elewację w kilku odcieniach drewna i szarości. Poszczególne kondygnacje oddzielone są od siebie jasnymi liniami. Również ukośne, pionowe linie odcinają od siebie części budynku o różnej wysokości. Widoczne białe balkony, niektóre z nich zostały zazielenione. Niższe części budynków zwieńczone są rozległymi tarasami. Dookoła zieleń Parku nad Jasieniem. Nad budynkami błękitne niebo.

Inwestycja - wyzwanie

– Ta wyjątkowa lokalizacja wymagała szczególnych rozwiązań architektonicznych – mówi Anna Rajchert, dyrektor Regionu Łódzkiego Mermaid Capital sp. z o.o. – Zlecając przygotowanie projektu zależało nam, aby łączył on ciekawą architekturę z powiewem świeżości i nowoczesności. Wybraliśmy pracownię KIWIARCHITEKTURA, z którą współpracujemy od lat i wspólnie zrealizowaliśmy już kilka projektów, zarówno mieszkaniowych, jak i komercyjnych.

– To było ciekawe wyzwanie – mówi  Filip Wójcik współwłaściciel pracowni KIWIARCHITEKTURA. – Zaprojektowaliśmy dwa budynki o zróżnicowanych wysokościach, które schodzą się do wnętrza. Podkreślają to ukośne podziały na elewacji budynków, które stworzą swoistą bramę do parku tuż za nimi. Organiczna kolorystyka elewacji powoduje, że domy stopią się z parkową zielenią.

Z tarasu do parku?

Domy będą połączone podziemnym garażem, w którym łącznie będą miejsca parkingowe dla 163 pojazdów. W jednym z budynków parking będzie także na poziomie 0 (poziomie gruntu), a mieszkania będą się od 1 piętra. W drugim parter będzie miał charter mieszany. Od strony parku ulokowane zostaną mieszkania z ogródkami, zaś od strony zachodniej garaże. Mieszkania zlokalizowane w układzie kaskadowym na ostatnich piętrach będą wyposażone w tarasy. Z apartamentów położonych po stronie zachodniej będzie można podziwiać panoramę miasta oraz XIX-wieczną zabudowę Księżego Młyna. 

Teren osiedla „Nad Jasieniem” to obszar wpisany  do rejestru zabytków. Wszystkie zaplanowane tam prace były konsultowane z wojewódzkim konserwatorem zabytków z poszanowaniem dla historycznego klimatu okolicy. 

Budowa ma zakończyć się  w II kwartale 2023 roku.

Kontakt