Zaawansowanie prac zbliża się do 70%. Wykonawca oczyścił i zabezpieczył elementy drewniane, wymienił instalację zewnętrzną wodociągową oraz c.o. wraz z montażem grzejników w piwnicy. Ponadto wzmocniono stropy drewniane, ułożono wełnę i wykonano deskowanie stropu nad parterem i piętrem. Na ukończeniu są prace przy instalacji elektrycznej, teletechnicznej i odgromowej. Wykonawca zakończył większość prac na dachu, czyli przemurowanie kominów, wzmocnienie więźby, wymianę deskowania oraz krycie papą podkładową. Zaawansowane są prace na poziomie piwnicy, gdzie ułożono płytki podłogowe, pomalowano ściany i sufity.
W najbliższych tygodniach planowane są prace przy malowaniu ścian na poddaszu, renowacja płytek zabytkowych oraz oczyszczenie boazerii, stopni klatki schodowej i balustrady.
Bardzo łódzka biblioteka
Secesyjna kamienica przy ul. Zachodniej 76 powstała w latach 1903–1905 i od początku służyła za budynek mieszkalny. Po remoncie zmieni się w miejsce dostępne dla wszystkich mieszkańców. Podobnie jak inne nowo otwierane biblioteki, ta również będzie tematyczna. Księgozbiór będzie profilowany pod kątem publikacji dotyczących architektury i historii miasta oraz światowych trendów w planowaniu przestrzeni miejskiej.
Perła secesji w Łodzi
Zachodnia 76 uchodzi za perłę secesji. Elewację i wnętrza wybudowanej w pierwszych latach XX w. kamienicy zdobią przepiękne motywy roślinne, wśród których zobaczymy m.in. laskę Hermesa. Tynk na elewacji zmienia swój kolor od jasnego po ciemniejszy, a strukturę od gładkiego po żłobkowany. Klatkę schodową i wnętrza zdobią liczne sztukaterie secesyjne.
Finał przebudowy jeszcze w 2023 r., wartość inwestycji to ponad 7 mln zł.
Projekt pn. „Wspólnie tworzymy miasto – Wzmocnienie działań kulturalnych poprzez stworzenie miejsca spotkań społeczności lokalnej w filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Zachodniej 76" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.01.01-10-0002/20-00 zawartej w dniu 22 grudnia 2020 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.