Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 1 marca 2024

MPK Łódź testowało tory na Legionów. 4 marca wrócą tam tramwaje [ZDJĘCIA]

TAnd

W czwartek, 29 lutego odbyły się kolejne jazdy... więcej

czwartek, 29 lutego 2024

Łódź zielenieje. W 2024 r. przybędzie aż 52 tys. nowych drzew! [SZCZEGÓŁY]

ML

Tysiące nowych drzew pojawią się w całej Łodzi w... więcej

Willa Majewskiego przy Włókienniczej otwarta dla łodzian. Jak mieszkał słynny architekt?

Przepięknie odrestaurowana willa wybitnego łódzkiego architekta Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 zostanie udostępniona chcącym podziwiać jej przepych. 1 października zaplanowano pierwszy dzień zwiedzania tej chluby łódzkiej rewitalizacji. Docelowo powstanie tam Międzynarodowe Centrum Kultury i Rewitalizacji.

Na zdjęciu elewacja willi Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11

Dwa pierwsze oprowadzania po willi Majewskiego i po ul. Włókienniczej odbędą się 1 października o godz. 11:00 i 14:00 (spacery potrwają ok. 2 godzin). Ulica Włókiennicza, po żmudnej i gruntownej rewitalizacji, która całkowicie odmieniła jej wizerunek, stała się wizytówką programu rewitalizacji centrum Łodzi, a dom Majewskiego, w którym architekt mieszkał i pracował w latach 1883–1886, jest jej wyjątkową ozdobą. Dawny architekt miejski zbudował swoją rezydencję tak, aby stanowiła jego najlepszą reklamę. Pokoje, w których przyjmował klientów, były udekorowane polichromiami, boazerią i tapetami robionymi na zamówienie. Remont domu Majewskiego był jedną z najbardziej wymagających inwestycji w programie rewitalizacji, a konserwatorzy włożyli mnóstwo pracy w przywrócenie mu świetności. Wnętrza zachwycają bogactwem ozdób.

Można podziwiać

Podczas głównego weekendu obchodów 600. Urodzin Łodzi łodzianie mogli po raz pierwszy w całej okazałości zobaczyć odnowioną willę miejskiego architekta. Teraz będzie ona regularnie udostępniana zwiedzającym. Pierwsze zwiedzanie z przewodnikiem zaplanowano na 1 października, a kolejne na 4, 8, 11 i 13 października.

Planowane w kamienicy Międzynarodowe Centrum Kultury i Rewitalizacji, które zakłada m.in. działalność wystawienniczą i warsztaty artystyczne, będzie prowadzone przez instytucję kultury inLodz21.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt