Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 28 stycznia 2025

Jaki będzie zakres projektu 9 rewitalizacji obszarowej?

Patrycja Wojtaszczyk

Biuro Rewitalizacji UMŁ zaprasza na spotkanie... więcej

piątek, 24 stycznia 2025

Parkingi wielopoziomowe w Łodzi. Ruszyły prace we wszystkich trzech lokalizacjach [ZDJĘCIA]

JT

Miasto rozwija miejską infrastrukturę, stawiając... więcej

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Jesienny Targ. Spotkanie z mieszkańcami na zrewitalizowanym rogu ul. Jaracza i Kilińskiego.

Jak wygląda i funkcjonuje obszar centrum miasta po rewitalizacji? Jak odbierają go mieszkańcy? Jak łodzianie czują się w swoim „nowym – starym” mieście? Co wzbogaciło tkankę miejską remontowanych kwartałów? To tematy cyklu spotkań realizowanych w ramach poszczególnych projektów Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. Jedno z nich - podsumowujące działania w ramach projektu 3 ROCŁ - odbyło się na odmienionym w jej ramach Targu Jaracza, znajdującym się u zbiegu ulic Jaracza i Kilińskiego.

Poznaj projekt podczas spacerów

Wydarzenie było okazją do odbycia spacerów po zrewitalizowanych przestrzeniach. Wiedzę na temat inwestycji, otaczających kwartałów i ulic oraz osób z nimi związanych, przekazywali przewodnicy, którzy grupy słuchaczy zabierali na godzinne spacery po okolicy. Po obszarze zrewitalizowanym w ramach projektu 3 oprowadzała pani Patrycja Czudak - natomiast w odrestaurowanym parku im. Moniuszki, przebrana w kostium z epoki czekała na spacerowiczów animatorka - pani Joanna Orzechowska, która zaśpiewała wspólnie ze zgromadzonymi "Prząśniczkę", czyli oficjalny hymn miasta Łódź. 

Quiz, warsztaty, spotkania i ich różnorodni uczestnicy

Na zrewitalizowanym Targu Jaracza odbył się quiz wiedzy o odnowionym obszarze i historii Łodzi, który okazał się dobrym pretekstem do rozmów o tym, jaka była Łódź dawniej, a jak się zmieniła i ile zyskała dzięki projektom rewitalizacyjnym. Odwiedzający mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z elementami kostiumów w stylu retro w fotobudce, a także wziąć udział w warsztatach "zero waste", polegających na własnoręcznym wykonaniu jesiennego lampionu. Działalność Domu Dziennego Pobytu z ul. Tuwima 33 prezentowali seniorzy, biorący udział w prowadzonych w placówce warsztatach i przedsięwzięciach. Podczas wydarzenia można było również spotkać się z przedstawicielami Fundacji "Kocia Mama" oraz uczniami Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi, którzy częstowali łódzką zalewajką.

Lokalni wystawcy rękodzieła oraz gadżety

Odwiedzający, chętni do zrobienia zakupów, mieli co oglądać i w czym wybierać. Swoje prace wystawiali lokalni twórcy - malarze, graficy oraz rękodzielnicy. Chętni na udział w spacerze, warsztatach, quizie i zrobienie zdjęcie w fotobudce, mogli zebrać komplet pieczątek, dzięki czemu otrzymywali pakiet dedykowanych gadżetów - workoplecak, notes, kabel USB z adpterem i powerbank.

W Projekcie 3 zrewitalizowano dziesięć budynków, w tym trzy mieszkalne i siedem niemieszkalnych o łącznej powierzchni 7548,69 metrów kwadratowych. Kompleksowo zmodernizowano park Moniuszki oraz utworzono ogólnodostępny park kieszonkowy imienia Aliny Margolis-Edelman. Wyremontowano ulicę Kilińskiego na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Rewolucji 1905 r. Remont ulicy Tuwima, na odcinku od ul. Kilińskiego ul. Targowej, obejmował dodatkowo dwa skwerki. Na rogu ul. Jaracza i Kilińskiego rozwinięta została funkcja targu ze stylizowaną wiatą.

Kontakt