Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 28 stycznia 2025

Jaki będzie zakres projektu 9 rewitalizacji obszarowej?

Patrycja Wojtaszczyk

Biuro Rewitalizacji UMŁ zaprasza na spotkanie... więcej

piątek, 24 stycznia 2025

Parkingi wielopoziomowe w Łodzi. Ruszyły prace we wszystkich trzech lokalizacjach [ZDJĘCIA]

JT

Miasto rozwija miejską infrastrukturę, stawiając... więcej

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Stary Rynek prawie gotowy. To miejsce zmieni się nie do poznania! [ZDJĘCIA]

Dobiega końca modernizacja Starego Rynku w Łodzi. Obecnie dokładane są ostatnie fragmenty nawierzchni z płyt granitowych, finiszuje budowa 14 zadaszonych straganów, które powstały po wschodniej i zachodniej stronie placu. Wykonawca instaluje tu kamienne ławy. Trwają prace porządkowe, całość zyskuje ostateczną formę.

Na zdjęciu stan prac remontowo-budowlanych na Starym Rynku (widok z góry)

Na Starym Rynku wymieniona została cała nawierzchnia, którą dodatkowo otoczono czerwonymi chodnikami. Od strony ulicy Nowomiejskiej dosadzono drzewa - jesiony pensylwańskie i klony, na całej powierzchni placu pojawi się też 300 krzewów (m.in. róże) i traw ozdobnych. Kwatery z drzewami rozplanowano również po północnej i wschodniej stronie. W okolicy drzew zamontowano ławki i drewniane siedziska, na placu stanęły też kosze na śmieci.

Atrakcją nowej przestrzeni będą niewątpliwie dwie podświetlane na kolorowo fontanny, których dysze zostaną ukryte pod powierzchnią. Obelisk symbolizujący nadanie praw miejskich Łodzi zostanie przesunięty i zyska nową formę pasującą do wyremontowanego placu.

Przebudowa Starego Rynku pochłonęła 9,7 mln zł. Betonowa dawniej pustynia już wkrótce stanie się zielonym i superprzyjaznym miejscem dla odwiedzających. Będą organizowane weekendowe giełdy kwiatowe, eko-targi oraz kiermasze książek. Planuje się działalność klimatycznych kawiarenek.

Wyjątkowe znaleziska na Starym Rynku

W pierwszych latach tworzenia się Łodzi przemysłowej dzisiejszy Stary Rynek był centralnym punktem rolniczej wówczas osady. W początkach XIX w. zbudowano wokół niego pierwsze kamienice. Jego dzisiejszy wygląd ukształtował się po II wojnie światowej, kiedy to na miejscu zniszczonej zabudowy powstały nowe domy. O wyjątkowej roli tego miejsca świadczą znaleziska, na które natrafiono już w pierwszych tygodniach przebudowy. Historyków i archeologów najbardziej poruszył fakt natrafienia na dawną studnię publiczną, którą do tej pory znano jedynie ze zdjęć z przeszłości. Poza nią odkryto resztki pieca z XVII w., pozostałości po piwniczkach i kramach oraz szczątki murów nieistniejącej, południowej pierzei rynku. Do tego doliczyć należy ponad tysiąc przedmiotów, z których przeszło połowa to rzeczy związane z handlem. m.in. ołowiane plomby, czyli rodzaj znaku towarowego, wykorzystywane na kolei, poczcie, w podatkach, młynach czy wojsku. A także łuski, sztućce, ceramikę, szkło, biżuterię, guziki.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt