Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 23 lipca 2024

Remont Jaracza. Kiedy rozpoczną się prace nad nową nawierzchnią?

red

Firma Jagez wygrała ogłoszony przez Zarząd... więcej

poniedziałek, 22 lipca 2024

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest... więcej

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

Wyjątkowa kamienica odzyskuje blask. Remont ozdobnej fasady dzięki wsparciu miasta [ZDJĘCIA]

Rozpoczyna się remont kamienicy przy ul. Tuwima 30. Jeden z 14, na które w tym roku Łódź przeznaczy dotację dla budynków w Specjalnej Strefie Rewitalizacji.

Na zdjęciu remontowana kamienica przy ul. Tuwima 30

Zakres inwestycji w gmachu przy ul. Tuwima 30 obejmuje remont elewacji frontowej, naprawę balkonów oraz przejazdu bramowego. Właścicielem i inwestorem wielkomiejskiej kamienicy jest wspólnota mieszkaniowa. Na odnowę fasady dostała wsparcie od miasta w wysokości 224,2 tys. zł. 

Zabytek pełen dekoracji

Kamienica, wybudowana w latach 1911–1914 przez architekta Wolfa Szereszewskiego, była siedzibą rodu do 1937 r. Po II wojnie światowej przeszła w ręce miasta. Mieściły się tam Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa oraz mieszkania prywatne. Budynek znajdujący się w gminnej ewidencji zabytków powstał w stylu zmodernizowanego klasycyzmu. Jego frontowa elewacja pyszni się wieloma dekoracjami, które skupiają się w środkowej części fasady. Oczy przyciąga ryzalit z dwukondygnacyjnym, trzyosiowym, kolistym wykuszem i fryzami, z których jeden przedstawia dzieci wieszające na budynku girlandę. 

Dotacje w Specjalnej Strefie Rewitalizacji

W 2024 r. miasto dofinansuje prace remontowe w 14 obiektach zlokalizowanych w Specjalnej Strefie Rewitalizacji, przeznaczając na ten cel 5 mln zł. Takie remontowe dotacje Łódź przyznaje od 2017 r., a dzięki nim udało się zrealizować modernizacje ponad 100 kamienic i innego rodzaju obiektów architektonicznych w granicach SSR.

Kontakt