Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 28 stycznia 2025

Jaki będzie zakres projektu 9 rewitalizacji obszarowej?

Patrycja Wojtaszczyk

Biuro Rewitalizacji UMŁ zaprasza na spotkanie... więcej

piątek, 24 stycznia 2025

Parkingi wielopoziomowe w Łodzi. Ruszyły prace we wszystkich trzech lokalizacjach [ZDJĘCIA]

JT

Miasto rozwija miejską infrastrukturę, stawiając... więcej

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Najstarsza kamienica w Łodzi odzyskała blask! Wielka metamorfoza przy Piotrkowskiej 243 [ZDJĘCIA]

Rewitalizacja w Łodzi jest inna niż wszystkie. W Poznaniu, Wrocławiu czy Warszawie remonty prowadzone są na tkance odbudowanej po wojnie, a więc mającej kilkadziesiąt lat. W Łodzi niektóre zabytkowe kamienice mają niemal dwa stulecia i są remontowane po raz pierwszy w swojej historii.

Na zdjęciu elewacja kamienicy Beera przy ul. Piotrkowskiej 243

Piotrkowska 243 w Łodzi. To tu, równolegle do reprezentacyjnej ulicy miasta, w 1835 r. powstała kamienica Gottlieba Beera – najstarszy murowany dom w Łodzi. Na ten cel tkacz Gottlieb Beer otrzymał bankową pożyczkę. Dopuścił się jednak samowoli budowlanej, wznosząc piętrową kamienicę zamiast parterowej oficyny, zgodnej z planem i ówczesnym krajobrazem przestrzennym Piotrkowskiej.

Kamienica została utrzymana w modnym wówczas stylu klasycystycznym i bogato ozdobiona architektonicznymi detalami. W 1850 r. wprowadziła się tu Rządowa Szkoła Ewangelicko-Katolicka. W tym czasie fasada budynku została odrestaurowana i wzbogacona o elementy neorenesansowe. Samą kamienicę rozbudowano o dwie oficyny i aulę w podwórzu.

Towarzystwo Śpiewacze, teatr, wielki pożar

Od 1910 r. mieściło się tu Łódzkie Męskie Towarzystwo Śpiewacze, które było ważnym punktem życia kulturalnego i towarzyskiego łódzkich Niemców. Po II wojnie światowej w budynku działał Teatr Muzyczny Lutnia – protoplasta łódzkiej operetki. W latach 90. kamienicę zajęła Filharmonia Łódzka. Później dom Gottlieba Beera podupadł, strawił go też pożar, który zniszczył znaczną część zabudowań.

Dzięki programowi rewitalizacji „MIA100” Kamienic”, budynek został odrestaurowany i odzyskał dawny blask. Stoosiemdziesięcioletnia kamienica znów zachwyca.

Kontakt