Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 26 maja 2022

Rewitalizacja skweru na rogu Jaracza i Kilińskiego. Co za zmiana! [ZDJĘCIA PRZED I PO]

red / ŁÓDŹ.PL

Na rogu ulic Kilińskiego i Jaracza (ul.... więcej

środa, 25 maja 2022

Rewitalizacja Wigencji na ostatniej prostej. 100-letnia fabryka zacznie tętnić życiem

ML / ŁÓDŹ.PL

Przy OFF Piotrkowska w dawnej fabryce Wigencja... więcej

Nowy asfalt na Starym Polesiu. Na 6 sierpnia i Struga trwa wymiana nawierzchni

TAnd / ŁÓDŹ.PL

Trwa wymiana nawierzchni ulic Starego Polesia.... więcej

„Ażurowa kamienica” w miejscu po Hort Cafe. Jest umowa na projekt [WIZUALIZACJE]

Miasto zawarło umowę na opracowanie dokumentacji projektowej śmiałego pomysłu, którego realizacja wzbogaci ulicę Piotrkowską o unikatową atrakcję – tzw. ażurową kamienicę, która ma stanąć w pasażu im. Schillera na miejscu po rozebranym ogródku gastronomicznym nieistniejącego już Hort Cafe.

Projekt, którego wykonawcą będzie łódzkie studio BAM Architekci (zaprojektowało m.in. rewitalizacje kamienic przy ul. Gdańskiej 1, Pomorskiej 11, Legionów 44) powstanie w ciągu 6 miesięcy. Potem ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe, które wyłoni jego wykonawcę. 

Wstępną koncepcję ażurowej kamienicy stworzył architekt miasta Marek Janiak. Jego inspiracją była praca sprzed kilkunastu lat, którą stworzył wspólnie z Wojciechem Saloni-Marczewskim. Zaproponowana wtedy przez architektów idea „drucianej kamienicy” w pasażu Rubinsteina zakładała rekonstrukcję budynku, który stał tam do lat 60. XX w. Wtedy nie udało się zrealizować projektu, ale po rozbiórce ogródka pojawiła się taka możliwość.

Będzie to ażurowa konstrukcja nawiązująca do sąsiedniej kamienicy, wysoka na cztery kondygnacje. Znajdzie się w niej lokal z wielopoziomowym ogródkiem i zieleń urządzona na jednym z pięter. Z trzech tarasów widokowych będzie rozpościerał się widok na pasaż Schillera i całą Piotrkowską.

Kontakt