Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 19 kwietnia 2024

czwartek, 18 kwietnia 2024

Wstęga Kobro i woonerf w Nowym Centrum Łodzi. Archicom wybuduje nie tylko mieszkania

MK

Ponad 300 mieszkań, 13 lokali usługowych i mnóstwo... więcej

Budujemy przeszklony dziedziniec, który połączy budynki Mediateki

Ulica Moniuszki, czyli pasaż Meyera, niegdyś prywatna ulica łódzkiego fabrykanta dziś architektoniczna wizytówka miasta. Dwie wille, które zbudował Ludwik Meyer, przetrwały do dziś i obecnie przechodzą generalny remont i przebudowę.

Dwie wille, które zbudował Ludwik Meyer, przetrwały do dziś i obecnie przechodzą generalny remont i przebudowę. , fot. UMŁ

W zabytkowym budynku pod numerem 5 powstanie nowoczesna Mediateka MeMo. Dodatkowo przebudowie ulegnie budynek mieszczący się przy ul. Moniuszki 3, gdzie przeniosą się wydziały Urzędu Miasta Łodzi. Sąsiadujące ze sobą budynki (Moniuszki 3 i Moniuszki 5) zostaną połączone przeszklonym dziedzińcem. 

- W styczniu tego roku projekt inwestycji prowadzonej przy ulicy Moniuszki 3 i Moniuszki 5 uzyskał prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę. Pozwoliło to na rozpoczęcie realizacji pełnego zakresu robót objętych dokumentacją projektową. W chwili obecnej trwają intensywne prace przy odtworzeniu i renowacji elewacji, wymianie dachów i instalacji. Przygotowujemy się do budowy przeszklonego dziedzińca, który połączy oba budynki. Na ten moment nie ma zagrożenia, że budowa zostanie wstrzymana. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramami. Wartość tej inwestycji to ponad 36 mln złotych - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Moniuszki 5, czyli Mediateka i nowoczesne centrum życia kulturalnego

Prace budowlane obejmują budynek, oficynę, dziedziniec i ogród.  W dawnych pomieszczeniach mieszkalnych powstanie wielofunkcyjna sala z antresolą, która zostanie połączona z ogrodem, druga sala ze zbiorami mediateki oraz studio do nagrań lektorskich.

W kolejnych pomieszczeniach znajdą się trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia. Przestrzeń wystawiennicza powstanie w przeszklonym dziedzińcu, gdzie swoje miejsce znajdzie też kawiarnia.

Nowoczesna biblioteka, czyli kreatywna przestrzeń do czytania, pisania i słuchania

Mediateka przy ulicy Moniuszki będzie jedną z filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi i będzie to najnowocześniejsza biblioteka w Łodzi. Zbiory nowej instytucji kultury stworzą książki, nagrania audio czy słuchowiska zgromadzone na różnych nośnikach. Będą też gadżety technologiczne przybliżające działa kultury i sztuki za pomocą urządzeń mobilnych, dotykowych ekranów czy Internetu. Nowe miejsce na mapie Łodzi będzie pełniło funkcję centrum kultury. W planach są spotkania z autorami książek, panele dyskusyjne czy wystawy.

Moniuszki 3, czyli nowa przestrzeń biurowa

Do budynku przy ulicy Moniuszki 3 przeniosą się wydziały Urzędu Miasta Łodzi (trwają na ten moment ustalenia, które to będą oddziały). Budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych: brama wejściowa pozbawiona będzie stopni, bezproblemową komunikację między piętrami i budynkami zapewni winda z łącznikami. W budynku będą się mieścić: dwie sale ekspozycyjne, cztery pomieszczenia administracyjne, sala wielofunkcyjna, salka szkoleń i siedem sal biurowych.

Wartość inwestycji przy ulicy Moniuszki 3 i 5 to 36 248 100, 00 zł (ul. Moniuszki 3 - 11 841 237,00 zł, ul. Moniuszki 5 - 24 406 863,00 zł). Budynki zostaną oddane do użytkowania w 2021 roku.

Pasaż Ludwika Meyera, czyli ulica Stanisława Moniuszki

Ludwik Meyer jeden z najciekawszych fabrykantów przełomu XIX i XX wieku. Posiadał w Łodzi swoją ulicę nazywaną Pasażem Meyera. Wybudował przy niej cztery wille, jedna z nich była przeznaczona na dom Meyera, pozostałe na wynajem. Wille miały zostać siedzibami władz gubernialnych, które miały się przeprowadzić z Piotrkowa Trybunalskiego do Łodzi. Nigdy do tego nie doszło, a Meyer był zmuszony do wynajmu i sprzedaży budynków w pasażu. Ulica wyposażona była w sieć gazową, wodociągową i elektryczną. Małą elektrownię umieścił w podziemiach kamienicy pod nr 3. Energię wytwarzała "dynamo-elektryczna maszyna z motorem gazowym" i dzięki niej pasaż od 1887 r. był pierwszą ulicą z oświetleniem elektrycznym.


 

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3 i 5  wraz z inwestycją przy ul. Tuwima 10 realizowana jest w ramach Programu Nowe Centrum Łodzi.

Projektem objęte są następujące działania:

  • rewitalizacja i wyposażenie willi przy ul. Moniuszki 5 z przeznaczeniem na potrzeby Biblioteki Miejskiej wraz z filią mediateki,
  • remont i przebudowa budynku przy ul. Moniuszki 3,
  • remont, przebudowa i nadbudowa budynku przy ul. Tuwima 10,
  • otwarcie kwartału poprzez budowę drogi łączącej ulicę Tuwima z ul. Moniuszki,
  • remont i przebudowa ul. Moniuszki.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków EFRR w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014–2020.

Całkowite dofinansowanie projektu wyniesie: 66 273 929 zł, w tym środki z budżetu miasta: 39 586 079,00 zł, środki dofinansowania z Unii Europejskiej: 26 651 849,44 zł.

Okres realizacji projektu: lata 2015–2021. Projekt realizuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Kontakt