Łódź Rewitalizuje

Chcesz uszyć maseczkę? Poznaj normy, jakie musi spełniać

Jakie normy powinny spełniać maseczki, rękawice, kombinezony, gogle czy płyny dezynfekcyjne, które mogą ochronić nas przed koronawirusem? Wiele firm chciałoby zaangażować się w produkcję takich materiałów, ale nie wiedzą jakie wymogi muszą spełnić.

Tymczasem okazuje się, że Polski Komitet Normalizacyjny w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 postanowił nieodpłatnie udostępnić normy, które dotyczą zarówno maseczek, jak i gogli do ochrony oczu, kombinezonów i fartuchów ochronnych czy jednorazowych rękawic - https://sklep.pkn.pl/.

Informacje o normach można znaleźć również na stronach Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacje-dotyczace-produktow-wykorzystywanych-podczas-zwalczania-covid-19 
oraz Ministerstwa Rozwoju:
https://www.gov.pl/web/rozwoj/normy-europejskie-dla-artykulow-medycznych

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi ma takie wytyczne. Korzysta z nich do oceny materiałów, które mają trafić do miejskich centrów medycznych czy do domów pomocy opiekujących się osobami starszymi czy niepełnosprawnymi. 

Dodajmy, że Łódź też jako pierwszy samorząd weszła we współpracę z wyższą uczelnią (Politechniką Łódzką - Wydziałem Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów), która zgodziła się skontrolować szyte przez darczyńców maseczki ochronne na potrzeby np. instytucji opiekujących się osobami starszymi.  Celem badania było sprawdzenie, jakie są różnice pomiędzy maska szytą z np. agrowłókniny a maska chirurgiczną. Zespół pod kierunkiem prof. Izabelli Krucińskiej określił zdolność filtracyjną masek. Wskazane zostaną też najlepsze wzory, modele masek, które mogłyby być wykorzystywane do użytku prywatnego. 

Kontakt