Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

Łódź miastem ekologicznym i dostępnym dla wszystkich. Od funkcjonalności po innowacje

Mniejsze remonty i duże inwestycje. Każdej z tej realizacji przyświeca poprawa komfortu życia w mieście. Od funkcjonalności po innowacje.

Na zdjęciu przykład aranżacji niewielkiego zakątka w łódzkim parku

Na drodze musimy znaleźć miejsce dla każdego uczestnika ruchu. Mieszkańcy muszą się również na niej czuć bezpiecznie i wygodnie. Łodzianie oczekują również poprawy estetyki naszych ulic. Każda realizacja na drodze ma spełniać te wygórowane oczekiwania. Dlatego przy każdej realizacji staramy się zadbać o podstawowe potrzeby, jak proste nawierzchnie dróg i chodników, jak i po innowacyjne rozwiązanie dotyczące ekologii.

Wygoda i dostępność na ulicach Łodzi

Proste chodniki to jedna z najczęściej poruszanych kwestii na spotkaniach z mieszkańcami. Dlatego przy każdej drogowej realizacji zaplanowane są również remonty pieszej infrastruktury. Nowe chodniki realizowane są według założonych standardów. Wykonane z kostki betonowej, obniżane na skrzyżowaniach dla ułatwienia poruszania się i wyposażone w elementy dla osób niewidomych. Tak, aby miejska infrastruktura była dostępna dla wszystkich łodzian.

Dobra widoczność, odpowiednie oznakowanie i oświetlenie uliczne to jedne z kluczowych aspektów, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie i komfortowo na drodze. Każda inwestycja to wymiana latarni. Ponadto w ostatnich latach nowe oświetlenie uliczne powstało w 14 lokalizacjach. Łącznie to 110 nowych punktów świetlnych. Budując oświetlenie dbamy również o środowisko stawiając na energooszczędne i ekologiczne rozwiązania, jak ledowe oprawy i czujniki zmierzchu, regulujące poziom oświetlenia. Wykorzystujemy również inną farbę posiadającą w swojej strukturze mikrokulki szklane - retrorefleksyjny materiał podwyższający stopień odblasku, gdy spotka się ze światłem z reflektorów samochodu. Dzięki temu pasy dla pieszych są bardziej widoczne, a zatem bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników ruchu. Ponadto montujemy również tzw. "kocie oczka" - elementy oświetlenia poziomego, mające zasygnalizować kierowcom zachowanie szczególnej ostrożności i poinformowanie o lokalizacji przejścia dla pieszych.

Ekologia i innowacje na łódzkich ulicach

Planując inwestycje związane z rewitalizacją naszego miasta, postawiliśmy sobie za zadanie, aby ekologiczne aspekty były kluczowym tematem naszych prac. Na etapie projektów i koncepcji odbyliśmy szereg spotkań i rozmów ze specjalistami, aby wypracować szereg rozwiązań, które będą miały realny wpływ na środowisko, ekologię oraz utrzymanie zieleni i jednocześnie będą
to rozwiązania energooszczędne i wykorzystujące naturalne zasoby.

Czujniki wilgoci - zastosowane są na wszystkich ulicach i w parkach w ramach rewitalizacji obszarowej. W przypadku suszy czujnik uruchamia system nawadniania w zieleńcach i odpowiednio dobiera niezbędną ilość wody, którą dystrybuuje kanalikami poprowadzonymi w zieleńcach.

Zraszacze wynużalne - zraszacze montowane są w remontowanych parkach. Wysuwane z ziemi, dystrybuują wodę na zieleńcach. Aktywowane są czujnikami wilgoci i automatycznie sterowane.

Skrzynka rozsączająca na deszczówkę - jest to zbiornik, do którego odprowadzana jest deszczówka z głównej alei w parku Moniuszki. Dzięki odpowiedniej instalacji woda spłynie do zbiornika, który wypuści ją do gleby gdy nawodnienie ziemi będzie zbyt małe.

Podłoża strukturalne - jest to odpowiednia struktura nawierzchni wykonana z mieszanki kamienno-glebowej, którą układamy pod warstwami konstrukcyjnymi drogi. Pozwala to na ochronę układu korzennego drzew. Korzenie naturalnie rozrastają się w takim podłożu nie naruszając konstrukcji jezdni czy chodników, a co za tym ochraniamy układ korzenny drzew, dając im przestrzeń do naturalnego rozrostu.

Powierzchnie wodoprzepuszczalne – głównie w parkach stosowana jest mineralna nawierzchnia alejek, aby wykorzystać naturalne wody opadowe, które dzięki zastosowaniu tego rodzaju nawierzchni zostaną wsiąknięte przez ziemię.

Sterowniki systemów nawadniających - zieleńce wzdłuż ulic i w parkach wyposażone są w systemy nawadniania, które dostarczają automatycznie potrzebną ilość wody. Czuwają nad tym właśnie zamontowane w zieleńcach sterowniki, które również my możemy odpowiednio ustawić w zależności od potrzeb.

Budki dla jeżyków - małe domki dla ptaków w stropodachach kamienic, w których zamieszkają jeżyki. Jeżyki zjadają bardzo duże liczby owadów, w tym komarów.

Owocowe krzewy i zieleń pośrednia w parkach - owocowe krzewy przynoszą pożywienie zwierzętom, a zieleń pośrednia daje im schronienie. Wcześniej w parkach urządzane były tylko trawniki i nasadzane drzewa. Zieleń pośrednia daje dom i schronienie dla miejskiej fauny.

Oświetlenie ledowe - wszędzie montujemy energooszczędne oświetlenie ledowe, które zużywa mniej prądu i jest bardziej ekologiczne.

Czujniki zmierzchu - sterują poziomem oświetlenia w latarniach. Przy jasnych nocach, można obniżyć poziom światła, a co za tym idzie zaoszczędzić na energii. Ponadto ma to aspekt ekologiczny, gdzie zwierzęta w parkach czują się w nocy bardziej swobodnie, ponieważ nie mają przez całą dobę jasno, a często to noc jest ich okresem żerowania. 

Dachy ekstensywne (zielone) – zielone dachy tworzą mikroklimat dla otoczenia danej posesji i pozytywnie wpływają na komfort życia mieszkańców. Tego typu rozwiązanie zastosujemy w budynku przy ul. Tuwima 33. Zielone dachy pochłaniają wodę i wytwarzają wilgoć odparowując ją do atmosfery, co wpływa na polepszenie mikroklimatu i obniżenie temperatury w mieście.

Odpowiedni dobór gatunkowy drzew i krzewów – przy każdej inwestycji dokładnie dobieramy rodzaje nasadzanych drzew, a do nich i otoczenia dobieramy krzewy, trawy, byliny i niską zieleń. Ich dokładny dobór pozwala na odpowiedni rozwój i pozwala na symbiozę zastosowanych gatunków zieleni. 

Kontakt