Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

Łódź rewitalizuje ul. Wolborską i Podrzeczną

Zmieniamy dolinę Łódki. To jeden z najciekawszych obszarów łódzkiej rewitalizacji. Przebudowana zostanie ulica Wolborska i Podrzeczna, które połączą Stary Rynek z parkiem Staromiejskim.

Przebudowane ulice Wolborska i Podrzeczna połączą Stary Rynek z parkiem Staromiejskim -  Paweł Łacheta / UMŁ

Czwarty obszar rewitalizacji to kompleksowy plan, który już się rozpoczął i realizujemy go na ul. Zachodniej, Wschodniej, Próchnika i Rewolucji 1905 r. oraz ul. Nowomiejskiej i w pasażu Róży.

- Od lipca trwają prace nad stworzeniem projektu przebudowy ciągu ulic Podrzecznej i Wolborskiej od Nowomiejskiej do Franciszkańskiej. Koncepcja przebudowy tych dróg była szeroko skonsultowana podczas przygotowań rewitalizacji obszarowej. Są to strategiczne, bardzo ważne dla miasta i łodzian miejsca, które dzięki rewitalizacji chcemy ożywić, upiększyć i oddać w ręce mieszkańcom miasta, aby ponownie tętniły życiem – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Ulica Podrzeczna ma nie odcinać parku, a tworzyć połączenie pomiędzy parkiem Śledzia, a Starym Rynkiem. Ma wkomponować się w park i zamierzone w nim alejki odzwierciadlające dawny przebieg dróg starego miasta. Będzie to droga o uspokojonym ruchu, aby mieszkańcy osiedla bez problemu mogli wejść do parku. Ponadto wyprostujemy i uporządkujemy przejazd do ul. Franciszkańskiej, który ze względu na zawiłą historię tych terenów, przebiega niemal przez podwórka dawnych kamienic.

- Zrewitalizowana ulica Podrzeczna i Wolborska najbardziej zmieni się na wysokości Starego Rynku. Ten odcinek ulicy wykonany zostanie z kostki granitowej ciętołupanej, aby przestrzeń Starego Rynku połączyła się z przestrzenią parku i ułatwiło przejście – informuje Magdalena Korycka-Korzeniowska, architekt z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Dalszy odcinek ulicy, aż do Franciszkańskiej wykonany będzie z asfaltu. Pojawią się cztery wyniesione przejścia dla pieszych. Najszersze z nich zlokalizowane będzie przy ul. Eliasza Chajma Majzela na wprost pomnika dekalogu, które stanie się swoistym wejściem do parku od strony starego miasta. Chodniki wykonane zostaną z standardowych płytek betonowych w trójpodziale chodnika. Również same wloty i przecięcia chodnika z jezdnią zostaną wyniesione, aby poprawić widoczność pieszych i zwiększyć ich bezpieczeństwo. Wzdłuż całej ulicy nie brakuje drzew, które oczywiście zachowamy, a ponadto zasadzimy na całe długości niską zieleń, która dobrze uzupełni parkową okolicę. Podczas przebudowy wymieniona zostanie również instalacja podziemna i pojawią się nowe latarnie, oraz elementy małej architektury w stylu secesji. Prace nad projektem zakończą się latem przyszłego roku, aby w drugiej połowie 2021 r. rozpocząć przebudowę ulicy.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Kontakt