Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 19 kwietnia 2024

czwartek, 18 kwietnia 2024

Wstęga Kobro i woonerf w Nowym Centrum Łodzi. Archicom wybuduje nie tylko mieszkania

MK

Ponad 300 mieszkań, 13 lokali usługowych i mnóstwo... więcej

Łódź walczy ze skutkami suszy

Wstrzymane koszenie, miejski Ekoportal, współpraca ze spółdzielniami i wspólnotami, częstsze podlewanie nasadzeń, poradniki dla mieszkańców. Razem walczymy ze skutkami suszy.

Łódź walczy z suszą i uruchamia Ekoportal. , fot. Archiwum UMŁ

ADOPTUJ DRZEWO

- Deszcz, który padał przez kilka ostatnich dni przyniósł zieleni w mieście ulgę, ale nie odsunął od nas zagrożenia spowodowanego suszą. Miasto prowadzi szereg działań, które mają przeciwdziałać jej skutkom, a w wiele z nich mogą się włączyć sami mieszkańcy. Na przykład mogą adoptować drzewo. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo pod adresem susza@uml.lodz.pl oraz telefonicznie przez sekretariat Zarządu Zieleni Miejskiej – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii w UMŁ.

NIE KOSIMY

Kolejnym działaniem, który pomaga ograniczać negatywne skutki suszy jest ograniczenie koszenia. Jeszcze w lipcu zeszłego roku prezydent Hanna Zdanowska wydała polecenie wstrzymania koszenia trawników w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Polecenie to zostało rozwinięte do standardów pielęgnacji trawników i łąk miejskich, które obowiązuje wszystkie jednostki miasta.

Ponadto w kwietniu br. koszenie na terenach zarządzanych przez miasto zostało wstrzymane do odwołania. Zakaz ten nie obowiązuje jedynie na terenach, które muszą być koszone z uwagi na odrębne przepisy:

  • w pasach drogowych, zwłaszcza w rejonie skrzyżowań, ale nie krócej niż na 10 cm,
  • obiektach melioracji,
  • boiskach i placach zabaw.

Zakaz ten nie obowiązuje także na terenach zarządzanych przez inne podmioty niż gmina. Prawo nie daje dzisiaj możliwości wprowadzenia takich standardów na nieruchomościach prywatnych.

- Niemniej jednak, zachęcamy wszystkich do podobnych działań. Rekomendacje dot. pielęgnacji trawników wysłaliśmy do łódzkich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które zachęcamy do ograniczenia koszenia. Niektóre z nich już zadeklarowały, że tak zrobią – mówi M. Riemer.

EKOPORTAL

- Każdy zainteresowany znajdzie standardy pielęgnacji na miejskim Ekoportalu, który zadebiutował w sieci w piątek. - Na stronie lodz.pl/ekoportal znalazły się informacje o środowisku, o klimacie, o projektach, jakie miasto realizuje w tym obszarze. Serwis będzie stale rozwijany, szykujemy między innymi podręcznik dla mieszkańców „jak projektować własne ogrody deszczowe”, który również będzie można tam znaleźć – mówi Riemer.

Już teraz mieszkańcy mogą korzystać z mini-poradnika, jak projektować przydomowe ogrody, aby lepiej znosiły one suszę i magazynowały deszczówkę. 

OPIEKUNOWIE ZIELENI

- Mieszkańcy coraz bardziej interesują się zielenią. Dlatego, aby ułatwić im kontakt z osobami odpowiedzialnymi za ten obszar w mieście, powołaliśmy instytucję opiekunów zieleni. Miasto zostało podzielone na 5 rejonów i każdy ma dedykowanych pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. Kontakty do nich znajdują się na Ekoportalu (przejdź do informacji o opiekunach zieleni >>) i każdy mieszkaniec może zgłosić im swoje uwagi, czy interwencje, które należy podjąć na terenach zieleni – mówi Antonina Majchrzak, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

 

 

 

Powiązane pliki

Kontakt