Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 17 kwietnia 2024

wtorek, 16 kwietnia 2024

Nowy Punkt Pracy Socjalnej oraz dwa Domy Dziennego Pobytu

Mieszkańcy części dawnych dwóch dzielnic - Polesia oraz Śródmieścia, a także części osiedla Dąbrowa (osiedla Tysiąclecia Państwa Polskiego) mogą korzystać już z nowego Punktu Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi uruchomionego przy ul. Tuwima 35 (przy skrzyżowaniu z ul. Targową). Placówka zajmuje wszystkie cztery piętra zrewitalizowanej kamienicy.

Budynek przy Tuwima 35

Szesnaście stanowisk obsługi podopiecznych znajduje się w dwóch salach zlokalizowanych na I oraz II piętrze budynku. Każda osoba zgłaszająca się do nowego Punktu Pracy Socjalnej może otrzymać różnego rodzaju wsparcie dostosowane do konkretnej sytuacji życiowej – informacje na temat udzielanych świadczeń, zasad ich przyznawania oraz wysokości można uzyskać zarówno na miejscu, jak i telefonicznie.

Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – jest wyposażony m.in. w windę, a korytarze są na tyle szerokie, by bez problemu mogły przemieszczać się po nich także osoby poruszające się na wózkach. Zanim w kamienicy został ulokowany Punkt Pracy Socjalnej, obiekt przeszedł gruntowny remont, który pochłonął prawie 8,5 mln zł. Renowacji został poddany także znajdujący się przy budynku ogólnodostępny skwer, na którym obecnie znajduje się – poza drzewami i krzewami – plac zabaw dla dzieci oraz strefa relaksu dla dorosłych, na którą składają się m.in. stoliki do gry w szachy oraz wiszące fotele.

W budynku przy ul. Tuwima 35 pracuje 52 pracowników, którzy wcześniej wykonywali swoje obowiązki w obiektach przy ul. Kilińskiego 102/102a oraz przy ul. Piotrkowskiej 61. Nowy Punkt Pracy Socjalnej jest czynny w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16, a we wtorki w godz. 9 - 17.

Jednocześnie trwają przygotowania do uruchomienia dwóch Domów Dziennego Pobytu w nowych lokalizacjach. Oba są ulokowane w budynkach, które zostały poddane wcześniej kompleksowej rewitalizacji. Jeden z nowych Domów Dziennego Pobytu znajduje się niezależnym, parterowym obiekcie w podwórku kamienicy przy ul. Tuwima 33 sąsiadującej bezpośrednio ze wspomnianym Punktem Pracy Socjalnej. To nowa lokalizacja dotychczasowej placówki tego samego typu funkcjonującej przy ul. Jaracza 36. Nowy obiekt ma niemal 330 mkw. powierzchni, na którą składają się m.in. sala gimnastyczna z jedną, całkowicie lustrzaną ścianą, sala terapeutyczno-wypoczynkowa, przestronna jadalnia z kuchnią, w której będą przygotowywane posiłki na miejscu, a także kilka zacisznych kącików. Uzupełnienie stanowi malownicze patio wypełnione liczną zielenią i kwiatami oraz ławeczkami, na których można spędzać przyjemnie czas przy ładnej pogodzie. Koszt rewitalizacji całej kamienicy, w tym także Domu Dziennego Pobytu, to niemal 7,3 mln.

Dom Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima 33 jest przeznaczony dla 40 podopiecznych. W nowym obiekcie będą odbywały się m.in. warsztaty muzykoterapii i arteterapii (terapii poprzez sztukę), jak również zajęcia gimnastyczne dla seniorów. Obecnie trwają ostatnie prace porządkowo-remontowe. Po ich zakończeniu seniorzy będą mogli w pełni korzystać z nowej lokalizacji od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16.

Ostatnie prace remontowo-porządkowe oraz oczekiwanie na podopiecznych trwa również w nowej filii Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych, która przenosi się z dotychczasowej ul. Piotrkowskiej 121 do zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 142 (tuż przy OFF Piotrkowska). Filia zajmie tam całe I piętro w trzykondygnacyjnym budynku (czyli prawie 330 mkw.). Do swojej dyspozycji posiada także taras z widokiem na podwórko. Do placówki prowadzą zarówno schody, jak i winda, a wszystkie pomieszczenia zostały specjalnie dostosowane do pobytu w nich osób z niepełnosprawnościami, w tym także takich poruszających się na wózkach. Filia jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt: rower rehabilitacyjny, fotele masujące, tablicę do ćwiczeń manualnych, podnośnik transportowy, pionizator, wózki inwalidzkie, balkoniki oraz maty i piłki rehabilitacyjne. Placówka jest przeznaczona dla 20 pełnoletnich podopiecznych z niepełnosprawnościami, którzy nie są objęci nauczaniem specjalnym. Koszt przystosowania obiektu na potrzeby Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych to nieco ponad 1 mln zł. Filia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 17.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 3" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/16-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt