Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 3 października 2023

Rewitalizacja Starego Rynku. Co się dzieje na placu budowy? [ZDJĘCIA Z DRONA]

ML

Modernizacja Starego Rynku to jedna z ważniejszych... więcej

Miejskie lokale w Łodzi czekają na wynajem. Przedsiębiorco, poznaj zasady licytacji!

PaW

Ponad 100 lokali użytkowych należących do miasta... więcej

poniedziałek, 2 października 2023

Ogrodowa z miejskim zdrojem

Przy ulicy Ogrodowej zainstalowany został jeden z pierwszych miejskich zdrojów ulicznych. Gdzie w tym roku pojawią się kolejne poidełka w przestrzeni publicznej?

 W marcu tego roku zakończy się przebudowa ulicy Ogrodowej na odcinku od ulicy Gdańskiej do skrzyżowania z ulicą Zachodnią. , fot. Radosław Jóźwiak

Miasto Łódź od kilku lat promuje ideę udostępniania wody mieszkańcom.  Na ulicy Piotrkowskiej dostępne są cztery ujęcia wody pitnej. Zdroje wody dostępne są również na terenie zieleńca przy ulicy Junackiej i w parku Podolskim.

Deweloperzy biurowców, projektując nowe budynki, planują montaż urządzeń do picia wody z sieci wodociągowej. Tak jest np. przy biurowcu Nowa Fabryczna, gdzie zdrój na wodę stanął przy parkingu dla rowerzystów. Zdroje z łódzką wodą znajdziemy między innymi w siedzibach spółek i firm np. Ikea Łódź, MPK czy Atlas Arenie.

Kolejny zdrój wody stanął w centrum Łodzi przy ulicy Ogrodowej.

- Przy ulicy Ogrodowej stanął już zdrój wody pitnej (poidełko) uruchamiany przyciskiem. Jest to jeden z pierwszych miejskich zdrojów w centrum Łodzi. Zdroje wody pitnej pojawią się jeszcze w tym roku w pasażu łączącym ul. Legionów 25 z Ogrodową 20 i Gdańską 8. Przebicie ma być kolejną przestrzenią w tej okolicy, która ułatwi mieszkańcom komunikację i podniesie komfort ich życia. Będzie to pasaż wykorzystywany przede wszystkim przez pieszych i rowerzystów - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. 

W marcu tego roku zakończy się przebudowa ulicy Ogrodowej na odcinku od ulicy Gdańskiej do skrzyżowania z ulicą Zachodnią. Wzdłuż nowej jezdni ul. Ogrodowej pojawiły się nowe chodniki przyjazne dla osób starszych, niepełnosprawnych i matek z dziećmi. Staną na nich 24 ławki i 16 stojaków rowerowych. Wyremontowany odcinek obejmie miejski monitoring. 

Przy chodnikach zostały wydzielone miejsca z trawą, bylinami i niskimi krzewami. Zieleń będzie nawadniana za pomocą automatycznego systemu.

Umowa o wartości: 14 992 470,00 zł  została popisana z firmą IDS-BUD S.A. Inwestycja obejmuje budowę trzech przebić międzykwartałowych oraz remont ulicy Ogrodowej na odcinku od ul. Gdańskiej do ul. Zachodniej oraz ul. Zachodniej na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Legionów.

Pierwszy pasaż połączy posesję przy ul. Legionów 15 z ul. Ogrodową, Zachodnią i Gdańską. Wykonany będzie z kamiennej kostki, zamontowane zostaną tu ławki, stojaki rowerowe, oświetlenie parkowe oraz zasadzone zostaną krzewy i byliny. Koniec inwestycji to druga połowa 2020 roku.

Drugi pasaż połączy posesje: przy ul. Legionów 25 z Ogrodową 20 i Gdańską 8. Będzie to ciąg pieszo-rowerowy z kostki granitowej. Będzie na nim 37 ławek, siedem stojaków rowerowych oraz zdroje uliczne. Koniec inwestycji to druga połowa 2020 roku.

Trzeci pasaż połączy ul. Ogrodową 18 oraz Zachodnią 55 i będzie dostępny dla ruchu samochodowego, z 28 miejscami parkingowymi. Będzie z szarej kostki graniowej i otoczony przez 12 drzew, 25 pnączy i drobne rośliny. Koniec inwestycji to pierwszy kwartał 2021 roku.

Kontakt