Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 18 kwietnia 2024

Wstęga Kobro i woonerf w Nowym Centrum Łodzi. Archicom wybuduje nie tylko mieszkania

MK

Ponad 300 mieszkań, 13 lokali usługowych i mnóstwo... więcej

środa, 17 kwietnia 2024

Piękniejszy Park im. S. Moniuszki

Park im. S. Moniuszki został kompleksowo zmodernizowany, a jego obecna powierzchnia powiększona o wolny teren powstały po wyburzeniu sąsiedniej kamienicy.

Park im. S. Moniuszki został kompleksowo zmodernizowany, a jego obecna powierzchnia powiększona o wolny teren powstały po wyburzeniu sąsiedniej kamienicy. , fot. Stefan Brajter

Pomnik Stanisława Moniuszki wrócił już na swoje miejsce, a wokół niego nowe aleje, bezpieczny plac zabaw, fontanna i stoliki do gier. Kończymy generalny remont parku.

W parku zasadzonych zostało 130 drzew o wysokości 7-9 metrów i obwodzie 30-45 cm. m.in. klony jesiony, głogi, oraz ozdobne wiśnie i grusze. Pojawiło się też kilkadziesiąt tysięcy mniejszych roślin, wraz z systemem nawadniania. Wśród nowych nasadzeń są m.in. azalie wielkokwiatowe i różanecznik karoliński.

W parku rozebrane zostały  stare alejki i pojawiły się nowe, a na nich  kostka granitowa wraz z przepuszczającą wodę nawierzchnią mineralną. W centralnej części parku powstała fontanna posadzkowa. Fontanna ma  10 dysz tryskających wodą w kształcie łuku oraz pięć tryskających wodą do góry.

- W parku pojawił się również bezpieczny plac zabaw przystosowany  dla dzieci z niepełnosprawnościami. Plac zabaw wyposażony został w zjeżdżalnie, zestaw sprawnościowy do balansowania, zestaw sprawnościowy dla dzieci starszych, huśtawkę, trampolinę i bujak. W parku zamontowano nowoczesne ławki, dziesięć stolików do gry w szachy oraz kosze na śmieci – mówi Rafał Michaś, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi.

- Park będzie otwarty dla wszystkich, nie będzie ogrodzony. Ponadto park zyskał nowe oświetlenie oraz system nawadniający. Obecnie trwają prace porządkowe
i wykończeniowe – dodaje Paweł Majtczak, przedstawiciel wykonawcy.

Park im. Stanisława Moniuszki będzie dostępny od marca 2020 roku.

Park powstał w 1874 roku początkowo jako skwer publiczny z myślą o ludziach korzystających z dworca kolejowego, którego gmach wzniesiono w 1868 roku. Pierwsze plany parku wykonał wybitny  architekt Hilary Majewski.

Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, swoją ostateczną postać uzyskał w 1934 roku. Nazywany był parkiem Kolejowym albo Aleksandrowskim. Dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku otrzymał imię Stanisława Moniuszki, wówczas też ustawiono w parku pomnik kompozytora.

Umowa z konsorcjum firm konsorcjum: G&P Invest Sp. z o.o., "Szadek" Dariusz Szadkowski, PBH Elsat Marcin Posłuszny, Ogrody Zofii Sp. z o.o. na remont parku została podpisana 15 lutego 2018 r. na kwotę 7 991 043,22 zł.

Kontakt