Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 7 września 2021

Księży Młyn. Wielki łódzki projekt rewitalizacyjny [ZDJĘCIA]

KaCe / ŁÓDŹ.PL

Księży Młyn to gwiazda łódzkich projektów... więcej

Willa Majewskiego: niezwykłe dekoracje w domu słynnego architekta

Wojciech Markiewicz

Konserwatorzy dokonali niezwykłego odkrycia –... więcej

Remont fabryki "Wigencja" rozpoczął się od niezbędnych wyburzeń -  fot. S. Brajter

Remont fabryki "Wigencja" za 42 mln zł. Co w niej powstanie? [WIZUALIZACJE]

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Remont zabudowań dawnej fabryki „Wigencja” przy... więcej

Powstaje Łódzkie Centrum Wielokulturowe

W Centrum Opus powstaje Łódzkie Centrum Wielokulturowe. To miejsce dla cudzoziemców, w którym już niebawem każdy łodzianin z Ukrainy, Białorusi, lub jakiegokolwiek innego kraju, będzie mógł uzyskać pomoc. Łódź podpisała właśnie umowę z operatorem – fundacją „Ocalenie”.

Wnętrza Łódzkiego Centrum Wielokulturowego przy ul. Narutowicza, które funkcjonować będzie w Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS przy ul. Narutowicza 8/10. Na zdjęciu hol na I piętrze z zaaranżowaną przestrzenią wypoczynkową, gdzie znalazła się zielona wykładzina imitująca trawę, leżaki oraz donice z roślinami.

- Dla naszego miasta to bardzo ważne, by wspierać tych, którzy wybrali Łódź na swój nowy dom. Tutaj będą mogli uczyć się języka polskiego, dostaną pomoc prawną, czy porady dotyczące funkcjonowania w naszym mieście – informuje Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

W Łódzkim Centrum Wielokulturowym będzie można otrzymać wsparcie psychologiczne, czy wsparcie w sytuacji doświadczenia przemocy lub dyskryminacji. W planie są też działania aktywizujące obcokrajowców, takie jak wycieczki turystyczne po Łodzi.

- Istotne jest, że obcokrajowcy będą mieli możliwość skorzystania ze wsparcia indywidualnego asystenta mówiącego w jednym z czterech języków: angielskim, ukraińskim, białoruskim lub rosyjskim. – dodaje Katarzyna Dyzio, dyr. Biura Aktywności Miejskiej.

- Potrzebujemy teraz kilku tygodni, by zrekrutować pracowników i ich przeszkolić. Przez najbliższy rok będziemy badać i sprawdzać, z czym mają problem cudzoziemcy i cudzoziemki. Na podstawie naszych doświadczeń z Warszawy czy Łomży, wiemy, że często są to problemy językowe, formularze niedostosowane językowo, istotne są także konsultacje prawne, które tutaj w Łodzi też będą dostępne. – informuje Anna Chmielewska z fundacji „Ocalenie”.

Łódzkie Centrum Wielokulturowe powstaje na Narutowicza 8/10. Na roczną działalność Centrum przeznaczone jest 350 tys. zł.

Kontakt