Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 29 maja 2020

Ponad półtora tysiąca drzew pojawi się w tym roku na łódzkich ulicach. , Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Zielono nam. Ponad półtora tysiąca drzew pojawi się w tym roku na łódzkich ulicach

omasz Walczak / BKSiDŁ

Półtora tysiąca drzew „wyrośnie” w tym roku w... więcej

 Już w długi weekend, począwszy od 10 czerwca, Monopolis zainauguruje swoją kulinarną działalność na mapie Łodzi. , fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Monopolis gotuje się do kulinarnych spotkań

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Rewitalizacja niezwykłego zespołu Monopolu... więcej

czwartek, 28 maja 2020

Rewitalizacja kolejnych famuł na Księżym Młynie , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Rewitalizacja kolejnych famuł na Księżym Młynie

Małgorzata Loeffler / ZIM

Na Księżym Młynie rusztowania zakryły dwa kolejne... więcej

Przy ul. Pomorskiej powstają komfortowe mieszkania, lokale użytkowe i świetlica dla dzieci

Przy ul. Pomorskiej 11 budowa trwa w najlepsze. Ekipa odnowi tam wszystko: elewacje, wnętrza, wymieni instalacje, urządzi łazienki i wyprowadzi media w kuchni. W kamienicach powstaną komfortowe mieszkania oraz lokale użytkowe dla małych firm. Obok nich budowana jest też świetlica środowiskowa pełniąca rolę centrum aktywności lokalnej.

Przy ul. Pomorskiej 11 powstają komfortowe mieszkania, lokale użytkowe i świetlica dla dzieci (wizualizacja).

 Zielony skwer przy ulicy Pomorskiej

- Zmiany zajdą także na podwórzu. Położona zostanie nowa nawierzchnia z kostki kamiennej. Powstanie bezpieczny, ogrodzony plac zabaw, który będzie wyposażony w karuzelę i piaskownicę. Nie zabraknie również przestrzeni zielonej. W wyznaczonym miejscu pojawi się trawnik oraz posadzone będą krzewy – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu ułatwią ławki. Do dyspozycji mieszkańców będzie także trzepak, altana na odpady oraz małe kosze na śmieci pozwalające utrzymać czystość na podwórku. 

- W budynku powstanie dwanaście mieszkań komunalnych, cztery lokale usługowe przeznaczone na wynajem oraz świetlica środowiskowa z funkcjami terapeutycznymi – dodaje Maciej Balcerek, projektant BAM Architektura.

Wartość inwestycji to 6 860 000 zł. Kamienica zostanie oddana do użytku w 2021 r.

Ślepy Max i Kokolobolo

W parterowym budynku przy ulicy Pomorskiej 11 w latach trzydziestych XX-wieku - znajdowała się piwiarnia Icka Leipcigera o nazwie "Kokolewole" (później nazwę zmieniono na "Kokolobolo"), w której przesiadywał łódzki Al Capone - Ślepy Max. Jedni nazywali go łódzkim Al Capone, inni żydowskim Robin Hoodem lub Janosikiem z Bałut. Lokal umiejscowiony był na granicy podziału miasta na dwie części. Tej bogatej, rozwijającej się i tej biednej, którą przede wszystkim stanowiły Bałuty.

Stały bywalec piwiarni Ślepy Max to postać charakterystyczna i niepokorna, którą znali wszyscy łodzianie. W jego życiorysie fakty mieszają się z legendą. Dzisiaj po Bornsztajnie pozostało zaledwie kilka dokumentów i dwa zdjęcia. 

19 września 1929 roku na rogu ulic Pomorskiej i Wschodniej, tuż przy piwiarni doszło to starcia Ślepego Maxa z jednym z przeciwników. Zdarzenie odbiło się szerokim echem w łódzkiej prasie.

Ślepy Max na stałe wpisał się do historii miasta Łodzi i inspiruje do dziś. Jest bohaterem  książek, spektakli teatralnych czy gier miejskich.

Kontakt