Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

Remont Starego Rynku. Co dzieje się na placu budowy? Co odkryli archeolodzy? [RAPORT]

Wystartowała przebudowa Starego Rynku, na którym równolegle prowadzone są prace archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego. Co odkryli? Na jakim etapie jest remont? Jak zmieni się Stary Rynek? Zaglądamy na plac budowy.

Na zdjęciu widok z drona na Stary Rynek w trakcie prac budowlanych.

- Przejęliśmy plac budowy, przygotowaliśmy zaplecze i rozpoczęliśmy pierwsze prace instalacyjne. Zaczęliśmy od budowy kanalizacji, następnie wymienimy instalacje elektryczne. W kolejnym etapie przejdziemy do budowy nowej nawierzchni - informuje Kamil Antas, kierownik budowy.

 Jak zmieni się Stary Rynek?

Wymieniona zostanie cała nawierzchnia i zlikwidowane stopnie. W centralnej części rynku, w poziomie posadzki, pojawią się dwie podświetlone fontanny.

Po wschodniej i zachodniej stronie zaaranżowane zostaną zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy. 

- Stary Rynek zmieni się w nowoczesne, wypełnione atrakcjami miejsce. To tu będą organizowane weekendowe giełdy kwiatowe, eko-targi oraz kiermasze książek. Nie zabraknie klimatycznych kawiarni oraz miejsc do rodzinnego spędzania czasu - mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa - jesiony pensylwańskie i klony. Nie zabraknie także małej architektury. Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa. 

Stary Rynek po generalnym remoncie zobaczymy pod koniec 2023 roku. Jego przebudowa jest jedną z prawie 120 inwestycji w programie rewitalizacji. W tym rejonie program obejmuje jeszcze m.in. rewaloryzację parku Staromiejskiego, remont ul. Północnej, Ogrodowej, Wolborskiej i Podrzecznej oraz przebudowę placu Wolności.

Odkrycia archeologiczne na Starym Rynku

Równolegle do  robót budowlanych trwają badania archeologiczne prowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.

Prace archeologiczne prowadzone są na terenie o powierzchni kilkuset metrów kw. na całej płycie Starego Rynku, czyli w miejscu, które według wielu historyków stanowi centrum najstarszego organizmu miejskiego.  Obszar Starego Rynku, jego okolic i ulic dochodzących, nie był dotąd badany archeologicznie. Jest więc niepowtarzalna szansa, by po raz pierwszy przekonać się, czy to właśnie tutaj w 1423 r. nadano Łodzi prawa miejskie. Naukowcy szukają najstarszych śladów historii naszego miasta.

ZOBACZ TAKŻE: Niezwykłe znalezisko na Starym Rynku. Zobacz, co odkryli naukowcy z UŁ [ZDJĘCIA] 

Pierwszym odkryciem był element infrastruktury czyli studnia murowana z cegły. Według archeologów nie została wykonana w dawnych czasach, ponieważ wybudowano ją z użyciem zaprawy cementowej. Ponadto pośród dotychczasowych znalezisk odnajdziemy różne przedmioty takie jak monety, elementy strojów (zapinki, guziki), plomby towarowe z napisami w językach polskim, rosyjskim czy hebrajskim. Nie brakuje elementów ceramicznych i znalezisk z czasów II wojny światowej, odkryto np. łuski od rosyjskiego karabinu Mosin.

- Łódzki Stary Rynek to niezwykła przestrzeń do badań. Szukamy korzeni XV-wiecznej Łodzi. Chcemy ustalić, czy średniowieczna Łódź faktycznie w tym miejscu powstała i czy tu zaczęła się rozwijać. Najstarszy znaleziony przedmiot pochodzi z XVI wieku, najmłodszy z XX. Ostatnimi znaleziskami jest biżuteria, m.in. pierścień ze szlachetnym kamieniem. Każdy przedmiot jest zabezpieczony i przewożony do Instytutu Archeologicznego UŁ. Po starannym oczyszczeniu zabytki zostaną poddane konserwacji oraz dokładnym badaniom. Planujemy wydanie publikacji poświęconej odkryciom oraz ekspozycje zabytkowych przedmiotów - mówi dr inż. Artur Ginter z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego

Odkrycia archeologów dotyczące początków osadnictwa na terenie Łodzi, wzbogacą pierwszy tom monografii, którą naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego przygotowują z okazji 600-lecia miasta. 

 


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt