Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 18 stycznia 2022

Kamienica Fundacji Atlas Sztuki przy Włókienniczej 20. Co tu powstanie?

(pj) / ŁÓDŹ.PL

W ferworze remontów trwających przy ul.... więcej

Jest umowa na przebudowę Starego Rynku. Ekotarg, kawiarnie i co jeszcze?

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Miasto podpisało umowę na generalny remont Starego... więcej

"Mobilny urzędnik" - nowa usługa uruchomiona w Łodzi. Co to takiego?

JB / ŁÓDŹ.PL

Jesteś seniorem, osobą z niepełnosprawnością,... więcej

Rewitalizacja Łodzi. Rozpoczął się remont 130-letniej kamienicy przy ul. Kilińskiego

Od niezbędnych prac rozbiórkowych, wyburzeń i zabezpieczenia placu budowy rozpoczął się rewitalizacyjny remont kolejnej miejskiej nieruchomości przy ul. Kilińskiego. Świetność odzyska wpisana do gminnej ewidencji zabytków 130-letnia kamienica pod numerem 28.

Wizualizacja przedstawia elewację kamienicy przy ul. Kilińskiego 28 od strony ulicy. Budynek pomalowany jest na biało, a zewnętrzna stolarka okienna i drzwiowa ma kolor oliwkowy. Budynek ma 3 kondygnacje, każda z nich odgrodzona jest detalem architektonicznym w postaci gzymsu. Kamienica ma 9 osi z których segment 3 środkowych osi jest nico wysunięty do przodu w porównaniu z osiami skrzydeł budynku. W osi środkowej na parterze znajduje się prześwit bramowy. Również na najniższej kondygnacji znajdują się lokale użytkowe z wejściami od strony ulicy. Tam też widoczne są boniowania. Na drugiej kondygnacji znajduje się nieco więcej ozdobnych detali architektonicznych, trzecia natomiast jest ich niemal w zupełności pozbawiona. Nad nią znajdują się niskie pomieszczenia strychowe. Po lewej stronie budynku widoczne mniejsza kamienica stojąca przy ul. Kilińskiego 26 pomalowana na kolor bladożółty. Niebo nad kamienicą jest błękitne, przesłaniają je nieco białe obłoki. Przed kamienicą pod numerem 28 widoczne jest przejście dla pieszych, na którym widać dwie przechodzące osoby. Dwie kolejne czekają po lewej stronie na przejście przez ulicę.

Dom został wybudowany pod koniec XIX w. dla Adolfa Karola Rittera. Od czterech lat był już niezamieszkany. Lokatorów wyprowadzono ze względu na wysoki stopień degradacji technicznej budynku. 

By przywrócić go do świetności konieczny będzie kompleksowy remont, który obejmie m.in. wzmocnienie stropów, wymianę wszystkich wewnętrznych instalacji, całej stolarki okiennej i drzwiowej. Dom zostanie też podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. W budynku powstanie 16 mieszkań komunalnych wraz z łazienkami i kuchniami lub aneksami kuchennymi oraz trzy lokale użytkowe na parterze. 

– Przywrócone do użytku zostanie poddasze, które będzie przestrzenią gospodarczą dla lokatorów – zapowiadał Maciej Taczalski ze studia architektonicznego Design Lab Group, które zaprojektowało remont. – Co ciekawe, podczas badań okazało się, że obiekt ten miał bogate dekoracje malarskie, m.in. polichromie w prześwicie bramowym, na klatce schodowej i w niektórych mieszkaniach. Zostaną odnowione i zachowane, by świadczyć o historii budynku.

Podwórko kamienicy zostanie częściowo utwardzone. Obok niego powstanie trawnik z krzewami bukszpanu. Pod pergolami dla roślin pnących staną ławki. Do dyspozycji mieszkańców będzie stojak na rowery, trzepak oraz kosz na śmieci. Dzieci będą mogły korzystać z placu zabaw z piaskownicą, karuzelą i huśtawką. Teren zostanie oświetlony i zyska nowe stylizowane ogrodzenie od strony północnej oraz wschodniej. 

Koszt remontu to niemal 6,6 mln zł. Przewidywany termin jego zakończenia to 2023 r.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt