Łódź Rewitalizuje

Setki nagród dla uczestników parady i dziesiątki atrakcji na Piotrkowskiej – świętujemy Ostatki w Łodzi

Zdobione, mieniące się maski, kolorowe stroje i taneczna muzyka. Ostatnie dni zapustów, czyli Ostatki, to w kulturze ludowej najbardziej rozrywkowy okres roku, związany ze zwyczajami organizowania wystawnych zabaw, objadania się i folgowania sobie w tańcu. Dziś kultywowanie dawnych tradycji wciąż stanowi fantastyczny pretekst do wspólnej zabawy. W Łodzi świętujemy między innymi spotykając się na imprezach muzycznych i w kawiarniach na Piotrkowskiej, ale też… maszerując w tanecznej paradzie przebierańców!

Ostatki na Piotrkowskiej to kilkadziesiąt imprez klubowych, ponad 30 punktów na pączkowej mapie oraz wielka impreza w pasażu Schillera, którą Łódzkie Centrum Wydarzeń organizuje 23 lutego, w ostatnią niedzielę karnawału. Rozpocznie ją huczna parada, która tego dnia o godz. 12.00 wyruszy z korowodem tancerzy
i przebierańców z placu Wolności.

- Warto przyjść w stroju lub masce, bo wówczas otrzymujemy bilet do kina lub inną
z setki nagród.
Do zabawy w paradzie zapraszamy zarówno dorosłych, jak i dzieci – mówi Zuzanna Bociąga z Łódzkiego Centrum Wydarzeń. – Wezmą w niej udział także instruktorzy i kursanci łódzkich szkół tańca oraz szczudlarze, a pochodowi przewodzić będzie ozdobiony karnawałowo trambus, który tego dnia stanie się również dj-ką – zapowiada. Z pojazdu rozbrzmiewać będzie muzyka taneczna przygotowana przez DJ Lizarda.

 

Każda przebrana osoba otrzyma bilet do kina, a najwspanialsze stroje uhonorowane zostaną zaproszeniami na bilard, kręgle czy pizzę. Na dzieci czekają zaś wejściówki do sali zabaw, a także ręcznie robione maski i kapelusze. Konkursy i animacje z nagrodami przewidziane są podczas finału, który będzie miał miejsce w pasażu Schillera po zakończeniu pochodu, czyli około godz. 13:00. Wtedy też amatorzy tańca i dobrej zabawy będą mieli okazję nauczyć się tanecznych kroków w różnych stylach: od tańca w parze, przez techniki uliczne po efektowne style pokazowe, przydatne na imprezach tanecznych, bo szkoły tańca przygotowują liczne animacje i mini lekcje. Na uczestników zabawy czekają vouchery na lekcję tańca.

Na początku zabawy odbędzie się też konkurs dla łakomczuchów. O tytuł Największego Pączkożercy będzie się ubiegać dziesięciu śmiałków, których zadaniem będzie jak najszybciej zjeść na oczach widzów 5 pączków. Z pozoru łatwe zadanie będzie wykonywane pod presją czasu, ale najlepszy zawodnik otrzyma puchar i podwójne zaproszenie na sutą kolację w nowo otwartym lokalu „Żebra”. Dla dzieciaków przewidziane są animacje taneczne i konkursy. Niezwykłą atrakcją będą też ręczenie robione, unikatowe maski, nakryciami głowy i peleryny, przygotowane przez jedyną taką pracownię w Łodzi. W pasażu Schillera będzie można je przymierzyć, wypożyczyć lub kupić, a także zapytać samego rzemieślnika, jak powstają jedyne w swoim rodzaju maski z masy papierowej, kapelusze czy sztuczne nosy. 

 

Karnawałowa Parada na Piotrkowskiej

Data: 23 lutego Godzina: 12-15.00

Start: Pl. Wolności, g. 12.00 - parada za trambusem na czele, muzyka DJ-a na żywo, szczudlarze i tancerze, przebierańcy

Finał: Pasaż Schillera, godz. 13-15.00 - impreza taneczna w pasażu Schillera:  

- konkurs na najlepsze przebranie

- pokazy i animacje taneczne z konkursami

- konkurs Pączek Challenge

- karnawałowa muzyka Dj-a

- punkt z maskami, kapeluszami i pelerynami

 

Karnawał w łódzkich klubach

Już w najbliższy weekend, 14-15 lutego można kondycyjnie przygotować się na Ostatki. Orzeźwiające latino w Klubie Abracadabra serwowane przez Dj-a Eduardo, Gammę oraz Martineza przeniesie z Łodzi prosto na Karaiby! Abracadabra zamienia się również w trzecią salę Klubu Lordis co sprawia, że ten niezwykły kombinat Klubowy staje się największym kompleksem muzycznym w sercu miasta.

 

Karnawał trwać będzie w najlepsze przez najbliższe dwa tygodnie w kultowym Klubie Lordis, gdzie zagrają najlepsi Polscy dje tacy jak: Fafaq, Miqro, Duss i Gigi. Nie zabraknie również łódzkich twórców sceny klubowej: Dj Roko i Dj KarpYou. Natomiast  w Klubie FooFoo Vip Lounge Bar gra się najdłużej w mieście i każdy, kto uprawiał kiedyś „clubbing” wie, że to obowiązkowy punkt podczas klubowej wycieczki. Tutaj o muzykę zadba nietuzinkowy Dj Trakmajster oraz Dj Ben. 

Dla miłośników Undergroundu imprezę przygotowuje Klub Soda, który znajduje się
 podziemiach przy Placu Komuny Paryskiej 6, zaś aby cofnąć się w czasie warto odwiedzić Klub Prywatka, który serwuje muzykę lat 80 i 90.

 

Zrzucanie zbędnych kilogramów po Tłustym Czwartku warto zaplanować na 21 lub 22 lutego – kluby na Piotrkowskiej zaproszą do wspólnej zabawy, a uczestnicy niedzielnej parady przećwiczą taneczne kroki. Oprócz klasycznych imprez klubowych, do wyboru również m.in. potańcówka z polską muzyką tradycyjną, balfolk, warsztaty tańca bluesowego z muzyką na żywo, koncert heavy metalowy, czy trans przy dźwiękach bębnów afrykańskich.

 

W piątek, 21 lutego w „TU” zapowiedziana jest impreza o charakterze „balfolku”, czyli z prowadzonymi przez animatora tańcami tradycyjnymi z rożnych końców Europy. Tanecznie także na Piotrkowskiej 111, w niedawno otwartym „Obszarze Wspólnym”. Kapela O!statki zagra tam melodie z regionu rawskiego oraz łowickiego, idealne do tańczenia tradycyjnego oberka, polki czy kujawiaka! W niedzielę, 22 lutego, wracamy zaś z powrotem do „TU”, gdzie po krótkiej lekcji tańców miejskich, koncert zagra Orkiestra Taneczna Bonanza.

 

Nieco głośniej zagrają zespoły Highway Rider i Mad Teacher, których koncert metalowy zapowiada 22 lutego kultowy klub motocyklowy Iron Horse. Hałaśliwie ale bardzo energetycznie i egzotycznie będzie tego samego dnia w klubie "TU", gdzie tradycyjną muzykę taneczną zagra warszawsko-afrykańska grupa Moribaya.

 

Łódzka scena tańca bluesowego organizuje dwudniowe warsztaty, którym towarzyszyć będzie muzyka na żywo, wykonywana przez Daniela Frontczaka. Niezwykłe trio – instruktorki i muzyk – zaprasza do Foto Cafe 22 i 23 lutego.

 

W sentymentalna podróż do lat 20. i 30. zabiorą nas artyści koncertu piosenek, który odbędzie się 22 lutego w Teatrze DOM. Klimat muzyczny dwudziestolecia międzywojennego oprawiony będzie wizualizacjami z dawnej Warszawy, Lwowa oraz fragmentami starych z filmów wyświetlanymi na ekranie.

 

Fani klubowych klimatów mogą odwiedzić w ostatkowy weekend Klub CoColino, gdzie 22 lutego zagra Dj Melo.Kids oraz Felix Oyer. Również klubie El Cubano organizowane są imprezy taneczne. Niezdecydowani mogą liczyć na różnorodne klimaty: w środę królują latynoskie hity, a do tańca porwie gości wenezuelski tancerz Jonal, w piątek impreza w rytmie największych hiszpańskich hitów 2019 r., w sobotę można przenieść się w sam środek słynnego pochodu ulicami Rio, a tematem głównym będzie samba. Taneczne pokazy zapowiedziano również w Klubie Teatr
w sobotę – imprezę uświetni Dj Mordzinsky oraz występ grupy tanecznej Rising STARS Revue.

 

 

Kontakt