Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

TOP 5 najwyższych łódzkich wieżowców. Szykują się zmiany w czołówce [ZDJĘCIA]

Sprawdzamy, jak prezentuje się ranking najwyższych łódzkich wieżowców oraz co zmieni się w tym zestawieniu w najbliższym czasie.

Numerem jeden wśród najwyższych łódzkich budynków pozostaje niezmiennie łódzka katedra. Liczy ona 104,5 metra i nie zapowiada się, by którykolwiek z planowanych wieżowców pobił ten rekord. W rankingu wiele miejsc w czołówce zajmują budynki o charakterze sakralnym - odłóżmy je chwilowo na bok, jako że stanowią osobną kategorię. W Łodzi buduje się najwięcej od lat, dlatego warto przyjrzeć się najwyższym łódzkim wieżowcom, zarówno tym biurowo-usługowym, jak i mieszkalnym.

1. Hi Piotrkowska

Jego bryła rzuca cień na Stajnię Jednorożców, a wysokość całkowita to imponujące 84 metry. W biurowcu znajduje się wielofunkcyjny kompleks biurowy, siedziba oddziału banku, przestrzeń konferencyjna, hotel, ale także ogólnodostępna kawiarnia oraz sklep, kwiaciarnia i drogeria. Na ostatnim piętrze ma pojawić się restauracja i klub z ponad 200-metrowym tarasem. Wnętrze zaprojektowała Nastazja Kropidłowska. Poza restauracją na 19 piętrze znajdzie się kawiarnio-piekarnia.

2. Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa (ŚDM) wśród łodzian nazywana “łódzkim Manhattanem”

Budowana w latach 1975–1982 dzielnica to pierwsze spełnione łódzkie marzenie o drapaczach chmur. Dwa najwyższe budynki mieszkalne w Łodzi (przy Piotrkowskiej 7 oraz Piotrkowskiej 182) liczą po 78 metrów każdy. Kto mieszkał lub odwiedzał 24 piętro wie, że nie ma piękniejszej panoramy! O łódzkim Manhattanie więcej pisaliśmy tu: Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa - spełnione marzenie o drapaczach chmur [ZDJĘCIA]

3. Red Tower (dawniej Bre Tower)

Te 22 biurowe kondygnacje w sąsiedztwie Off Piotrkowska Centrum pochodzą z 1978 r. Obecny wygląd zawdzięczają wielkiej modernizacji z lat 2006-2008. Charakterystyczna, czerwona elewacja i nocna iluminacja zaprojektowane zostały przez zespół architektów z biura AGG - Architekci Grupa Grabowski Spółka z o.o. W wieżowcu znajdziemy takie firmy jak BRE Bank, Philips, Accenture Services oraz kilkanaście mniejszych przedsiębiorstw.

4. Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (CKD)

38 lat! Tyle trwała budowa gigantycznego kompleksu szpitalno-dydaktycznego, pod który kamień węgielny wmurowano w 1975 roku. Na 14. piętrach mieści się 5 sal operacyjnych, 367 łóżek szpitalnych w 31 klinikach. Piętra 12. i 13. przeznaczono na nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych i hostel goszczący maksymalnie 43 osoby. 

5. Budynki Centrali Handlu Zagranicznego w Łodzi (Wieżowiec Miastoprojektu i Textilimpex)

Oba budynki liczą po 68 metrów wysokości, co plasuje je na piątym miejscu zestawienia. Jeden z wieżowców swoją nazwę zawdzięcza firmie przemysłu tekstylnego: Textilimpexowi, który powstał w 1949 roku i działa do dziś. Co ciekawe, w jednym z wieżowców przy ulicy Traugutta mieściła się siedziba Miastoprojektu, czyli biura zajmującego się projektowaniem architektonicznym, które stworzyło wyżej wymieniony Manhattan. ZOBACZ TAKŻE:  Mała wielka ulica Traugutta. Czy znasz wszystkie jej atrakcje?

Idzie nowe - Wieżowiec Piotra Misztala, czyli Golden Tower

 Niebawem na liście najwyższych łódzkich wieżowców trzeba będzie wprowadzić poprawkę!

Łódzki biznesmen Piotr Misztal otrzymał niezbędne zgody i rusza z budową 72 metrowej, Złotej Wieży, która będzie pierwszym wyjątkiem w zabudowie Piotrkowskiej, zdominowanej przez dużo niższe kamienice.  

Projekt Golden Tower pochodzi od łódzkiego studia Design Lab Group. W budynku nie zabraknie luksusu - wysokiej klasy apartamenty, basen, strefa relaksu, siłownia, taras widokowy - długo można wymieniać udogodnienia, które pojawią się w wieżowcu. Doskonałą okazją do odwiedzenia budynku i przyjrzenia mu się z bliska będzie wizyta w jednym z lokali gastronomicznych. 

Kontakt