Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 2 lutego 2023

środa, 1 lutego 2023

Famuły przy Ogrodowej do remontu. Mieszkania, hostel i dużo roślinności [WIZUALIZACJE]

Piotr Jach

We wtorek, 31 stycznia, otwarto oferty złożone w... więcej

wtorek, 31 stycznia 2023

Nowe mieszkania przy Dowborczyków. Co w planach inwestycji? [WIZUALIZACJE]

Piotr Jach

Przy ul. Dowborczyków 18, a więc w bezpośrednim... więcej

Ulica Legionów to plac budowy! Trwa rewitalizacja kolejnych kamienic. Których?

Przy ul. Legionów trwają właśnie remonty trzech kamienic. Wszystkie mają być gotowe do użytku wiosną, a pierwsza z nich ma być ta naprzeciwko Teatru Powszechnego.

Na zdjęciu elewacja kamienicy przy ul. Legionów 20 od strony ulicy

Ul. Legionów to aktualnie jeden z największych placów budowy w Łodzi. Zaczęło się od remontów w ramach programu Miasto Kamienic, dzięki któremu blask odzyskało dziewięć nieruchomości. Program pojedynczych remontów rozrósł się w projekt odnowy całych kwartałów i rewitalizację obszarową, za sprawą której na ul. Legionów wrzucono drugi bieg inwestycyjny. Obok odnawianych kamienic przebudowywana jest sama ulica, tworzone są pasaże i nowe miejsca rekreacji. 

Modernizacja ulicy rozpoczęła się pod koniec 2022 r., a jej finał mamy zobaczyć przed świętami. Wcześniej będziemy mogli podziwiać efekty remontów kamienic, które zgodnie z harmonogramem powinny być gotowe wiosną.

Rewitalizacja Legionów z dbałością o szczegóły

Najbardziej zaawansowane są prace pod numerem 20. Dwupiętrowa kamienica była przed remontem w opłakanym stanie, jej fasada była zabezpieczona siatką i w kilku miejscach rosły na niej samosiejki. Ale to już przeszłość.

– Do zrobienia zostały głównie prace wykończeniowe, prace na elewacjach oraz stolarka i ślusarka. W budynku są już wzmocnione stropy, zamontowane izolacja i docieplenie, rozprowadzone instalacje i wykonane ścianki działowe. W ostatnim czasie urządzane były  łazienki, w których ekipa kładła płytki, trwał montaż grzejników, a w budynku frontowym rozpoczęto układanie dachówki – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Porównanie zdjęć „przed” i „po” będzie robiło wrażenie. Na elewację, dzięki konserwatorskiemu remontowi, powrócą na wszystkie detale architektoniczne i balkony z balustradami. Ciekawym elementem będzie odnowiony dach ze stromo kładzioną dachówką na ostatniej kondygnacji.

Największa w programie rewitalizacji

Wiosną odnowione fasady ozdobią także budynki pod numerami 37A oraz 44 na ul. Legionów. Pierwsza nieruchomość to jedna z największych kamienic w programie rewitalizacji. Wielkomiejski gmach był kiedyś własnością Jakuba Windmana i zachowało się w nim sporo elementów oryginalnego wystroju. Sporo z nich będziemy mogli oglądać na co dzień, bo frontowy budynek będzie miał funkcje użytkowe. Powstaną w nim lokal gastronomiczny, lokal usługowy oraz sześć biur. W dwóch oficynach będzie 27 mieszkań oraz cztery pracownie artystyczne.

Z kolei przy ul. Legionów 44 po remoncie obok 22 mieszkań powstaną także placówka opiekuńczo-wychowawcza, dom dla małoletnich matek z dziećmi, świetlica środowiskowa i lokale usługowe.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami Ogrodową. Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 27 października 2017 roku.

Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Ogrodową, Zachodnią Legionów, Gdańską wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt