Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 27 stycznia 2022

„Ażurowa kamienica” w miejscu po Hort Cafe. Jest umowa na projekt [WIZUALIZACJE]

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Miasto zawarło umowę na opracowanie dokumentacji... więcej

Remont kamienicy przy Pomorskiej 11 blisko końca. Raport z budowy [ZDJĘCIA]

ML / ŁÓDŹ.PL

Kamienica przy ul. Pomorskiej 11 to bardzo... więcej

środa, 26 stycznia 2022

Trzy ulice w Nowym Centrum Łodzi już gotowe. Jak wyglądają i jak się będą nazywać?

ML / ŁÓDŹ.PL

W Nowym Centrum Łodzi gotowe są już trzy nowe... więcej

Wielkie zmiany na Moniuszki. Kończy się remont willi, powstaje woonerf

Na ostatniej prostej jest już remont zabytkowych wilii przy ul. Moniuszki 3 i 5, w których powstaną – odpowiednio – siedziba Wydziału Kultury UMŁ i Mediateka Me-Mo.

Zdjęcie przedstawia willę przy ul. Moniuszki 5. Jej elewacja została gruntownie wyremontowana i uzyskała kolor piaskowy. Centralna część dwukondygnacyjnego budynku składająca się z 5 osi jest cofnięta względem dwuosiowych skrzydeł. Pomiędzy nimi na wysokości I piętro ciągnie się taras z dekoracyjna balustradą. Poniżej podpierają go 4 kolumny tworząc jednocześnie kryty taras na parterze przed głównym wejściem do budynku od strony ul. Moniuszki. Przed nim biały samochód dostawczy. Obydwa skrzydła budynku wyposażone zostały w balkony na wysokości pierwszego piętra. Po prawej stronie obok nowego budynku widoczna nowa przeszklona ściana pomiędzy budynkami przy Moniuszki 3 i 5. Zamyka ona wewnętrzne podwórze pomiędzy budynkami, tworząc z niego zadaszone patio. W prawym dolnym roku za ogrodzeniem widoczny żółty dźwig-podnośnik z koszem. W lewym dolnym rogu dwaj robotnicy budowlani w białych kaskach.

Nowe życie niedawnych ruin

W obu obiektach trwają obecnie prace wykończeniowe: układanie posadzek, montaż oświetlenia, malowanie ścian, instalacje wyposażenia technicznego.

– To jedna z trudniejszych, ale bardziej satysfakcjonujących inwestycji, jakie realizujemy. Dziś budynki wyglądają jak nowe, a do niedawna były po prostu w ruinie. Mamy tu całkowicie wymieniony układ konstrukcyjny i odnowione elewacje z licznymi detalami architektonicznymi. Pokrycie dachowe jest wykonane ściśle według wytycznych konserwatora zabytków. A gmach Mediateki został wyposażony w instalację BMS, czyli centralny system zarządzający energią, oświetleniem, klimatyzacją i wentylacją – dodaje Tomasz Zagozda, kierownik budowy.

Po wschodniej stronie posesji przy ul. Moniuszki 5 powstaje ogród, w którym rosnące tam drzewa otoczy efektowna rozeta z bukszpanu i roślin ozdobnych oraz trawnik z wysiewkami cebulicy. Mur od południowej strony pokryje ozdobne pnącze. 

Zielony woonerf przy Moniuszki

Prace trwają też na samej ul. Moniuszki. Wykonano już granitowy chodnik oraz krawężniki po północnej stronie ulicy, na odcinku od ul. Piotrkowskiej do ul. Hotelowej. Trwa oczyszczanie stropu piwnicy budynku YMCA, która znajduje się w pasie drogowym (zostanie zabezpieczony przed wilgocią). Ulicę czeka wymiana nawierzchni, montaż nowego oświetlenia i zazielenienie jej bogatą roślinnością – 26 drzew oraz blisko pół tysiąca krzewów. W zieleńcach w ciągu ulicy Moniuszki i przed gmachem YMCA posadzone zostaną krzewy lilaka oraz hortensji krzewiastej, a w ozdobnych gazonach będzie rosła rozplenica japońska odmiany „Hameln".

Przebudowa ulicy Moniuszki i remont budynków pod numerem 3 i 5 to część większego projektu, który obejmuje remont zabytkowej fabryki przy ul. Tuwima 10 oraz przebicie międzykwartałowe łączące ul. Tuwima z ul. Moniuszki. Koszt całości inwestycji to 36,25 mln zł.

Nie tylko rewitalizacja

Równolegle toczy się na ul. Moniuszki jeszcze jedna, choć już prywatna inwestycja. Generalny remont przechodzi zespół willowy przy ul. Moniuszki 6/8 przebudowywany na przestrzenie biurowe i apartamenty.

Kontakt