Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 28 lipca 2021

Ulica Rewolucji 1905 roku pełna zielen

Małgorzata Loeffler / ZIM

Dobiega końca rewitalizacja ulicy Rewolucji 1905... więcej

Prezydencka willa do wzięcia

s.zatorski

Nie jest pewne, w którym roku dokładnie powstała,... więcej

Budowa nowej drogi podziemnej na ostatniej prostej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Inspiruje artystów. Kręcono w niej teledysk... więcej

Zamiast policji będą biura, lokale użytkowe i restauracja

Ulica Sienkiewicza zyska nowe przestrzenie biurowe, lokale dla przedsiębiorców oraz restaurację. Miasto wybrało wykonawcę generalnej przebudowy zabytkowej willi będącej dotąd siedzibą policji.

Wejście do willi przy ul. Sienkiewicza 26. Nad wejście tablice z godłem narodowym i nazwą wydziału Komendy Wojewódzkiej Policji.

– Przed nami remont zabytkowej willi stojącej przy ul. Sienkiewicza 26. To kolejna miejska inwestycja przy tej ulicy. W ostatnich latach wyremontowaliśmy budynki przy ul. Sienkiewicza 18, 20, 56 i 79, a przed nami kolejne remonty. We wtorek informowaliśmy o podpisaniu umowy na remont pofabrycznych budynków „Wigencji” przy Sienkiewicza 75/77, a w najbliższych dniach z już wyłonionym wykonawcą podpiszemy umowę na remont willi przy Sienkiewicza 26. Ale to nie jedyne budynki przy ul. Sienkiewicza, który będą remontowane. Na tej liście są jeszcze kamienica pod numerem 22, oraz siedziba Komendy Miejskiej Policji. Dawna willa należąca początkowo do Maurycego Frankela zostanie wyremontowana i przystosowana do nowej funkcji usługowej. Pierwsze piętro zajmować będą biura. Na parterze znajdował się będzie lokal usługowy z możliwością stworzenia w nim restauracji lub kawiarni. Wnętrze budynku wielokrotnie było przebudowane i nie zachowały się żadne oryginalne elementy wystroju. Na szczęście zewnętrzna bryła budynku przetrwała w niemal niezmienionej formie, a my przywrócimy willi dawny blask. Na tę inwestycję przeznaczymy 6,3 mln zł – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Willa przy ul. Sienkiewicza 26 to bardzo ciekawy budynek. Pod jego projektem architektonicznym podpisał Hilary Majewski, miejski architekt, choć najprawdopodobniej to nie on jest autorem tej eklektycznej rezydencji. Właścicielem nieruchomości był Maurycy Frankel. Gdy ją kupował na początku lat 80. XIX wieku, znajdowały się tu także zabudowania fabryczne. Po śmierci prezesa szkoły „Talmud-Tora” i jednego ze fundatorów Synagogi Wielkiej przy al. Spacerowej (współczesnej al. Kościuszki), willa wielokrotnie zmieniała właścicieli. Po wojnie obiekt został przekazany milicji. Przez pewien czas działało w nim nawet kasyno (kantyna) milicyjne.

– Oprócz kamienic w centrum miasta przebudowujemy również ulice. Kończymy prace na ul. Sienkiewicza, kontynuujemy przebudowę ul. Moniuszki. Przy Sienkiewicza posadziliśmy 60 drzew oraz mnóstwo zieleni niskiej. To kolejna ulica w centrum Łodzi, która została przez miasto obsadzona drzewami. Jeśli chodzi o ul. Moniuszki, to podobnie jak Traugutta i 6 Sierpnia będzie ona miała formę woonerfu z dużą liczbą drzew i inne zieleni. Chcemy by również i ona była strefą przyjazną dla mieszkańców, podobnie jak dwa sąsiednie woonerfy – dodaje Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Kompleksowy remont czeka też dużą kamienicę stojąca przy ul. Sienkiewicza 22 również zostanie kompleksowo wyremontowana. Obecnie trwa procedura przetargowa, 3 firmy złożyły oferty. Wkrótce odbędzie się aukcja internetowa, w czasie której wygra ta firma, która zaoferuje najmniejszą kwotę. ZIM planuje, aby prace budowlane rozpoczęły się jeszcze w 2021 r.

Obiekt po przebudowie pełnić będzie rolę budynku usługowego: większa część obiektu przeznaczona będzie na biura, przestrzeń na parterze posiadająca wejścia bezpośrednio z terenu podwórka lub z ulicy przeznaczona zostanie na działalność usługową. Natomiast zespół pomieszczeń zlokalizowanych na parterze we wschodniej części lewej oficyny przeznaczony będzie na Centrum Aktywności Lokalnej. Przebudowa obejmie wymianę całej konstrukcji wewnętrznej obiektu i dachów.

Między oficynami powstanie duże zielone podwórze wypełnione bylinami i krzewami. Wymieniona zostanie nawierzchnia, pojawią się miejsca postojowe dla rowerów, ławki, kosze na śmieci. Wzdłuż dwóch ścian szczytowych zasadzone zostaną rośliny pnące. Ulica Sienkiewicza wzbogaci się o przyjazną przestrzeń do sąsiedzkich spotkań. Budynek frontowy kamienicy zostanie nadbudowany, a między oficynami powstanie nowy łącznik. Wyburzone zostaną drewniane budynki gospodarcze oraz część jednej z oficyn.

W budynku po przebudowie powstanie 37 lokali biurowych, 5 lokali dla przedsiębiorców oraz Centrum Aktywności Lokalnej.

Wartość inwestycji 14,39 mln zł. Koniec inwestycji zaplanowany jest na koniec 2022 r.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 2" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt