Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 19 kwietnia 2024

czwartek, 18 kwietnia 2024

Wstęga Kobro i woonerf w Nowym Centrum Łodzi. Archicom wybuduje nie tylko mieszkania

MK

Ponad 300 mieszkań, 13 lokali usługowych i mnóstwo... więcej

Zielona Łódź

Tysiące drzew i setki tysięcy krzewów rozkwitło i zazieleniło łódzkie inwestycje.

 Tysiące drzew i setki tysięcy krzewów rozkwitło i zazieleniło łódzkie inwestycje.

Zieleń to ważny aspekt wpływający na jakość życia w mieście.  Drzewa dają cień, obniżają temperaturę, wpływają na środowisko, oraz poprawia estetykę ulic. Dlatego podczas każdej inwestycji kładziemy nacisk na zieleń. W 2019 r. posadzonych zostało 2,5 tys. drzew, oraz 285 tys. krzewów. Te i wiele innych z poprzednich inwestycji, właśnie zakwitło upiększając łódzkie ulice. 

Drzewa i krzewy pojawiają się na wszystkich miejskich inwestycjach. W ramach Rewitalizacji Obszarowej szpalery drzew nasadziliśmy na Gdańskiej, Jaracza, Tuwima i Nawrot. Przebudowaną ulicę Jaracza zazieleniły graby, natomiast na Tuwima pojawiły się klony.

Drzewa w ubiegłych latach pojawiły się też przy dużych miejskich inwestycjach jak trasa W-Z czy budowa ul. Nowowęglowej. Z każdym rokiem coraz większe drzewa będą dawać pieszym schronienie przed słońcem i wpływać na przyrodę w mieście. Nasadzenia również wprowadzamy do osiedlowych inwestycji, aby zieleń cieszyła oko blisko naszych domów. W ostatnich dniach wiśnie zaróżowiły ulicę Bluszczową na Marysinie, a na Sikawie już istniejący drzewostan uzupełniliśmy kasztanami i klonami.

Spacer po Starym Polesiu upiększają natomiast graby na al. 1 Maja, a na ul. Lipowej oczywiście lipy. Warto też zajrzeć do zrewitalizowanego parku Moniuszki, gdzie nasadzonych zostało 4 668 sztuk tulipanów. Ponadto wzdłuż dróg i na skwerach rozkwita niska zieleń w postaci róż, berberysów czy licznych bylin i traw.

Gatunki drzew są skrupulatnie dopasowywane do lokalizacji i do każdego gatunku dobierane są towarzyszące mu krzewy, byliny i trawy. Całość ma tworzyć przemyślany botanicznie zielony teren i cieszyć oko mieszkańców. W łódzkich parkach i na ulicach rosną między innymi: klon jawor, lipa drobnolistna, dąb bezszypułkowy, grab, buk zwyczajny, wiśnia piłkowana, jarząb mączny, kasztanowiec czerwony, jarząb szwedzki, głóg pośredni, robinia akacjowa, sosna czarna, brzoza pożyteczna czy miłorząb dwuklapowy.

Kontakt