Łódź Rewitalizuje

Działania

ul. Zachodnia 76

JAK ZMIENI SIĘ NIERUCHOMOŚĆ?

Secesyjna perełka przy ul. Zachodniej, wybudowana w pierwszych latach XX wieku, odzyska dawny blask. W jej wnętrzach powstanie otwarta dla każdego biblioteka dedykowana historii Łodzi.

Pomysł na instytucję

Nowe miejsce na kulturalnej mapie Łodzi wypełni bogaty księgozbiór sprofilowany pod kątem historii miasta i jego architektury oraz światowych trendów w planowaniu przestrzeni miejskiej. Biblioteka ta będzie miejscem organizacji wykładów i prelekcji poświęconych historii miasta, warsztatów plastycznych, których głównym tematem jest miasto, a także spotkań autorskich.

Podczas spotkań otwartych dla różnych grup i środowisk mieszkańcy będą mogli omawiać przedsięwzięcia dotyczące projektowania tkanki miejskiej ze stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi. Będzie to miejsce, w którym każdy łodzianin oraz mieszkaniec Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego będzie mógł zapoznać się z planami dotyczącymi poprawy jakości życia w mieście oraz zaproponować własne rozwiązania.

Program edukacyjny zaplanowany dla przyszłej filii bibliotecznej pozwoli zaangażować szeroką publiczność - dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorów - w twórcze działania mające na celu integrację społeczną oraz wzmacniające postawy obywatelskie.

Plan remontu

Przedmiotem projektu są prace konserwatorskie i roboty budowlane mające na celu przywrócenie świetności i dostosowanie na cele funkcji  kulturalnych zabytkowej, secesyjnej kamienicy. Ich uzupełnieniem będzie zakup wyposażenia niezbędnego do nadania budynkowi funkcji kulturalnych oraz stworzenie przed budynkiem okazałego ogólnodostępnego miejskiego ogrodu.

Cel

Inwestycja wpłynie pozytywnie na podniesienie jakości i dostępności oferty kulturalnej oraz efektywne wykorzystanie potencjału dziedzictwa kulturowego poprzez szerzenie i wspieranie wiedzy o historii miasta.

Głównym celem projektu jest zwiększenie partycypacji w kulturze poprzez rozwój Biblioteki Miejskiej w Łodzi.


 

 

"Wspólnie tworzymy miasto" - wzmocnienie działań kulturalnych poprzez stworzenie miejsca spotkań
społeczności lokalnej w filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Zachodniej 76

Całkowita wartość projektu: 8 376 885,92 zł

Wartość  dofinansowania unijnego: 4 864 372,58 zł 

Wartość dofinansowania z Budżetu Państwa: 286 139,56 zł

Umowa nr  UDA-RPLD.06.01.01-10-002/20-00 o dofinansowanie projektu została podpisana 22 grudnia 2020 r.

 

Archiwum informacji na temat inwestycji przy ul. Zachodniej 76

Biblioteka Secesja po remoncie. Efekty prac zachwycają

Prace budowlane właśnie się zakończyły, a już wkrótce to wyjątkowe miejsce zostanie otwarte dla łodzian. Perła łódzkiej secesji, czyli piękna kamienica przy ul. Zachodniej 76 niebawem zmieni się w bibliotekę. W odnowionych gruntownie wnętrzach powstanie instytucja, w której zbiorach znajdzie się dokumentacja historii Łodzi, w tym m.in. bogaty zestaw publikacji dotyczących architektury i przestrzeni miejskiej.

Galeria zdjęć i więcej informacji: https://lodz.pl/artykul/biblioteka-secesja-po-remoncie-efekty-prac-zachwycaja-zdjecia-59810/

Wielki remont niezwykłego zabytku skończony. Ta przemiana zapiera dech! [ZDJĘCIA]

Budynek przy ul. Zachodniej 76 to prawdziwa perła secesji. Niedawno zakończył się tu dwuletni remont, który przywrócił dawną świetność niezwykłemu zabytkowi, a już wkrótce w pięknych wnętrzach powstanie biblioteka Secesja.

Czytaj więcej: https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/wielki-remont-niezwyklego-zabytku-skonczony-ta-przemiana-zapiera-dech-zdjecia-id20215/2024/1/26/

Secesyjna perełka przy Zachodniej znów zaświeci pełnym blaskiem

Wykonawca zakończył montaż krawężników i obrzeży chodnikowych. Wykonano elementy monolityczne (cokół oraz słupy) ogrodzenia zewnętrznego od strony ul. Zachodniej. Rozpoczęły się nasadzenia roślin okrywowych oraz pnącz z bluszczu wzdłuż ogrodzenia. Robotnicy montują poddane renowacji schody. Kolejne tygodnie będą stały pod znakiem urządzania podwórza oraz prac wykończeniowych we wnętrzach budynku.

Czytaj więcej: https://lodz.pl/artykul/secesyjna-perelka-przy-zachodniej-znow-zaswieci-pelnym-blaskiem-ale-wnetrza-zdjecia-59037/

Rewitalizacja przy Zachodniej 76. Tutaj powstaje biblioteka Secesja!

Kamienica w ruinie zmienia się w jedną z ładniejszych bibliotek w mieście. Zaawansowanie prac zbliża się do 70%. Wykonawca oczyścił i zabezpieczył elementy drewniane, wymienił instalację zewnętrzną wodociągową oraz c.o. wraz z montażem grzejników w piwnicy. Wzmocniono stropy drewniane, ułożono wełnę i wykonano deskowanie stropu nad parterem i piętrem. Na ukończeniu są prace przy instalacji elektrycznej, teletechnicznej i odgromowej.

Czytaj więcej: https://lodz.pl/artykul/rewitalizacja-przy-zachodniej-76-tutaj-powstaje-biblioteka-secesja-zdjecia-56792/

Biblioteka Secesja ma nowe logo!

W internetowym plebiscycie łodzianie wybrali logo Biblioteki Secesja, powstającej właśnie przy ul. Zachodniej 76.

Czytaj więcej: https://lodz.pl/artykul/biblioteka-secesja-ma-nowe-logo-zobacz-ktory-projekt-wybrali-lodzianie-55563/

 

 

Jakie logo będzie miała Biblioteka Secesja?

Wybierz logo Biblioteki Secesja. Zapraszamy do internetowej zabawy, podczas której można wskazać to logo, które najbardziej nam się podoba.

Czytaj więcej: https://lodz.pl/artykul/jakie-logo-bedzie-miala-biblioteka-secesja-mozesz-pomoc-w-wyborze-55529/

 

 

Zachodnia 76. Remont zabytkowego budynku na półmetku. Co tam powstanie?

Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Zaawansowanie robót to już ponad 60%. – Drewniane stropy zostały wzmocnione oraz zabezpieczone środkiem przeciw korozji biologicznej oraz środkiem ogniochronnym. Zdemontowano parkiet taflowy wraz z bordiurą. Konserwatorzy pracują przy oczyszczaniu sztukaterii. Ponadto zakończono prace przy wymianie instalacji, przemurowano kominy, wzmocniono dach. Trwają prace przy odnowie  elewacji wschodniej i północnej

Czytaj więcej: https://lodz.pl/artykul/zachodnia-76-remont-zabytkowego-budynku-na-polmetku-co-tam-powstanie-zdjecia-54971/

Zachodnia 76 w remoncie. Secesyjna kamienica stanie się biblioteką

Inwestycja przebiega zgodnie z planem. Ekipa remontowa prowadzi intensywne prace zarówno we wnętrzach, jak i na elewacji budynku. Zaawansowanie robót to ponad 35%. Po zakończeniu prac rozbiórkowych, w tym demontażu starych instalacji elektrycznych i sanitarnych, ekipa budowlana pogłębiła piwnice, które mają nowe ściany oporowe oraz schody. Budynek zyskał również nowe ławy fundamentowe. Zadbano także o wzmocnienie drewnianych stropów.

Czytaj więcej: https://lodz.pl/artykul/zachodnia-76-w-remoncie-secesyjna-kamienica-stanie-sie-biblioteka-52230/

Ruina z ul. Zachodniej 76 będzie secesyjną perełką. Detale zapierają dech

Elewację oraz wnętrza wybudowanej w pierwszych latach XX w. mieszkalnej kamienicy zdobią przepiękne motywy roślinne, pośród których możemy zobaczyć m.in. laskę Hermesa.
Tynk i faktura na elewacji zmieniają kolor od gładkiego i jasnego po ciemniejszy żłobkowany. Klatkę schodową oraz wnętrza zdobią liczne secesyjne sztukaterie. Na szczególną uwagę zasługują elementy boazerii. Podczas prac znaleziono pozostałość gazety z 1913 r, co potwierdzałoby, że tapeta pochodzi z czasów powstania budynku. Choć przeprowadzone wcześniej badania konserwatorskie nie ujawniły dekoracji malarskich na ścianach, prawdopodobnie większość pomieszczeń zdobiły właśnie tapety. Jednym z najciekawszych elementów jest sufit w pomieszczeniu na parterze, gdzie na sztukaterii zaobserwowano tzw. mazerunek, czyli dekorację malarską imitującą drewno. Większość z nich jest w złym stanie, ponieważ budynek przez wiele lat nie był użytkowany i ogrzewany.

Czytaj więcej: https://lodz.pl/artykul/ruina-z-ul-zachodniej-76-bedzie-secesyjna-perelka-detale-zapieraja-dech-zdjecia-wideo-48385/

Remont perły łódzkiej secesji. Wybierz nazwę dla biblioteki, która tu powstanie

Wystartowały prace budowlane w kamienicy pod numerem 76, gdzie powstanie najbardziej łódzka z miejskich bibliotek. Władze Łodzi chcą, aby to mieszkańcy zdecydowali o jej nazwie.

Czytaj więcej: https://lodz.pl/artykul/remont-perly-lodzkiej-secesji-wybierz-nazwe-dla-biblioteki-ktora-tu-powstanie-46041/

Zniszczona kamienica przy Zachodniej stanie się biblioteką. Ruszył remont

Rozpoczął się remont secesyjnej kamienicy przy ul. Zachodniej 76. Powstanie w niej nowa biblioteka miejska z księgozbiorem sprofilowanym pod kątem historii miasta i jego architektury oraz światowych trendów w planowaniu przestrzeni miejskiej, a przed budynkiem – miejski ogród.

Czytaj więcej: https://lodz.pl/artykul/zniszczona-kamienica-przy-zachodniej-stanie-sie-biblioteka-ruszyl-remont-45991/

Secesyjna kamienica przy Zachodniej do remontu. Powstanie tu biblioteka

Secesyjna perełka przy ul. Zachodniej odzyska dawny blask. W jej wnętrzach powstanie otwarta dla każdego biblioteka dedykowana historii Łodzi.

Czytaj więcej: https://lodz.pl/artykul/secesyjna-kamienica-przy-zachodniej-do-remontu-powstanie-tu-biblioteka-44526/

Kontakt