Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

Łódź i EC1 wzorem dla światowej rewitalizacji

Miasto partnerem prestiżowego programu Unii Europejskiej „T-Factor”

Miasto partnerem prestiżowego programu Unii Europejskiej „T-Factor”

Prestiżowy projekt badawczy sfinansowany przez Komisję Europejską ze środków programu Horyzont 2020 pod nazwą „T-Factor” dotyczy tzw. “miejsc tymczasowych” w miastach całego świata oraz roli “tymczasowej urbanistyki” w regeneracji przestrzeni tych miast. Informujemy, że Łódź, wraz z tak znaczącymi ośrodkami miejskimi, jak Barcelona, Dortmund, Florencja, Londyn, Marsylia, Nowy Jork i Szanghaj znalazła się prestiżowym gronie miast, które przedstawiać będą najlepsze doświadczenia w tym obszarze.

- Cieszę się bardzo, że wieloletnie wysiłki Łodzi w zakresie rewitalizacji zostały dostrzeżone i docenione poza granicami naszego kraju – mówi wiceprezydent Łodzi, Joanna Skrzydlewska -  Bogate doświadczenia to kapitał, którym możemy i chcemy się dzielić z innymi, aby w przyszłości procesy rewitalizacji przebiegały wszędzie coraz sprawniej. To dla nas także okazja do poznania jeszcze bliżej dobrych praktyk innych miast i wykorzystania ich w Łodzi. Przypomnę, że to pierwszy projekt realizowany przez nasze miasto ze środków Programu Horyzont 2020. Niewiele polskich samorządów uczestniczy w takich projektach badawczych. Naszą aktywność w tym zakresie już zauważono w kraju – zostaliśmy nominowani w tym roku do Nagrody Kryształowej Brukselki w kategorii jednostki samorządowe. 

Na przykładzie rewitalizacji  kompleksu EC1 Łódź - Miasto Kultury, nasze miasto zaprezentuje dobre praktyki w stopniowym ożywianiu obszarów i obiektów w zmiennej, wymagającej szybkich adaptacji rzeczywistości. Tak właśnie realizowany jest projekt prowadzony na terenie dawnej Elektrowni Łódzkiej a dziś jednej z największych w kraju instytucji kultury, która stopniowo uruchamia kolejne elementy oferty, atrakcje i usługi. Swoje doświadczenia przekazywać będziemy takim miastom jak: Amsterdam, Mediolan, Lizbona, Kowno czy Bilbao.

- Jesteśmy dumni z tego, że EC1 jest wzorcowym projektem rewitalizacji i inspiracją dla wielu ważnych europejskich miast – mówi Błażej Moder, dyrektor instytucji – Projekty rewitalizacyjne najczęściej są bardzo złożone i zaplanowane na lata. Rok 2020 udowodnił, że toczą się w zmiennych okolicznościach. Dlatego stopniowe wprowadzanie kolejnych funkcji pozwala z jednej strony, uratować budynki czy obszary przed dalszą degradacją, z drugiej natomiast daje szansę na reakcję, korektę założeń i dostosowanie do nowych, niemożliwych do przewidzenia okoliczności.

Łódzkie EC1 spełnia wszystkie warunki definicji realnej rewitalizacji. Uruchomione w 2016 r. Planetarium jest czymś więcej, niż tylko jedną z docenianych w całym kraju atrakcją turystyczną. Podobnie jak nagrodzone turystycznym oskarem Centrum nauki i Techniki EC1. To ośrodki, które inspirowały i bawiły nauką setki tysięcy gości a w czasie pandemii szybko przeniosły swoją aktywność on-line, wspomagając zdalne kształcenie i dostarczając wartościowych treści młodszym i starszym odbiorcom. Działające w strukturze EC1 Łódź Film Commission poprzez najstarszy w Polsce fundusz filmowy wspiera rozwój rodzimego kina, współfnansując i współprodukując nagradzane w kraju i na świecie filmy, takie jak "Zimna Wojna" czy "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Narodowe Centrum Kultury Filmowej czy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej także nie czekają na finał trwających obecnie innwestycji; prowadzą ambitne, wysokiej jakości działania edukacyjne, wystawiennicze, warsztatowe
i wydawnicze.

W całej Europie powstają przestrzenie tymczasowe, o "doraźnym" przeznaczeniu. Coraz więcej wolnych budynków, działek i niewykorzystanych przestrzeni służy jako miejsca przeznaczone w ograniczonym okresie czasu do współtworzenia i eksperymentowania. To wstępny etap rewitalizacji. W wielu przypadkach mają one szansę stać się trwałymi elementami lokalnego krajobrazu, stanowiącymi prototypy przyszłych dzielnic i obszarów. Dlatego też projekt T-Factor nazywa te doraźne inicjatywy "przestrzeniami tymczasowymi". Łódź i EC1 są na tyle dobrym przykładem mądrze prowadzonych projektów o ogromnej skali i złożoności, że
w doborowej grupie europejskich miast znalazły się w projekcie, którego istotą jest badanie doświadczeń wybranych ośrodków, wyciągnięciu wniosków, a następnie wdrażanie w praktyce narzędzi, wytycznych i lokalnych działań pilotażowych w celu przetestowania możliwości korzystania z koncepcji "przestrzeni tymczasowych" i tymczasowej urbanistyki we wszystkich miastach Unii Europejskiej. Realizacja projektu „T-Factor” potrwa cztery lata.

Kontakt