Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 28 stycznia 2025

Jaki będzie zakres projektu 9 rewitalizacji obszarowej?

Patrycja Wojtaszczyk

Biuro Rewitalizacji UMŁ zaprasza na spotkanie... więcej

piątek, 24 stycznia 2025

Parkingi wielopoziomowe w Łodzi. Ruszyły prace we wszystkich trzech lokalizacjach [ZDJĘCIA]

JT

Miasto rozwija miejską infrastrukturę, stawiając... więcej

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

200 lat Łodzi Przemysłowej. Zapraszamy na specjalną stronę poświęconą początkom i historii łódzkiego przemysłu

30 stycznia 1821 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszego miasta. Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych i Policji Królestwa Polskiego na wniosek Rajmunda Rembielińskiego, Prezesa Komisji Województwa Mazowieckiego zezwoliła na utworzenie osady przemysłowej w Łodzi. Dzięki tej decyzji, Łódź sukcesywnie się rozwijała, tysiąckrotnie powiększając liczbę mieszkańców – z 600 na początku XIX wieku do 600 000 na początku XX wieku.

To właśnie 30 stycznia 1821 roku nazwa Łódź po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach wymieniających osady przemysłowe.

To właśnie 30 stycznia 1821 roku nazwa Łódź po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach wymieniających osady przemysłowe. Pierwsi osadnicy z branży włókienniczej przybyli do naszego miasta już rok później, a podczas następnych lat ich liczba stale wzrastała. Przybywający do Łodzi rękodzielnicy korzystali z daleko idących udogodnień w zakresie osiedlania się, a także podejmowania produkcji włókienniczej. Otrzymywali działki (ponad pół hektara) przy ulicy Piotrkowskiej i kredyt na budowę domów. 

W 200. rocznicę wydarzenia zapraszamy na stronę „200 lat Łodzi Przemysłowej”: https://uml.lodz.pl/200-lat-lodzi-przemyslowej/

Opowiadamy tam historię powstania Łodzi przemysłowej, prezentujemy sylwetki fabrykantów i to co najważniejsze - nowe funkcje starych fabryk. W następnych odsłonach opowiemy m.in. o życiu codziennym łodzian epoki przemysłowej. Mamy nadzieję, że również łodzianie i miłośnicy historii Łodzi włączą się jej współredagowanie. Wszystkie uwagi i informacje będą dla nas bardzo cenne. 

Zapraszamy także na grupę na Facebooku „Dziedzictwo Łodzi”. https://www.facebook.com/groups/558472454740131

Kontakt