Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 5 października 2022

Najpiękniejsze drewniane budynki w Łodzi. Niepowtarzalny klimat! [ZDJĘCIA]

red

Miasto rewitalizacji – to określenie pasuje do... więcej

Tunel średnicowy pod Łodzią. Faustyna znów drąży. Jak idą postępy prac?

JB

Po krótkiej przerwie tarcza Faustyna znów drąży... więcej

Niezwykłe znalezisko na placu Wolności. To stacja paliw

red

Podczas remontu placu Wolności dokonano... więcej

Rewitalizacja Starego Rynku. Archeolodzy odkopali ponad tysiąc artefaktów!

Trwają prace na Starym Rynku. Czeka go gruntowny remont, ale zanim przejdzie znaczną metamorfozę, jest miejscem pracy archeologów. Dotąd udało się odkopać już ponad tysiąc przedmiotów!

Kolarz składający się z dwóch zdjęć: po lewej stronie studnia odkopana na Starym Rynku, po prawej Stary Rynek podczas trwających prac budowlanych (w tle widoczny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)

Już ponad 1000 artefaktów odkopanych na Starym Rynku

Ponad połowę odkryć stanowią przedmioty związane z handlem: plomby ołowiane, będące znakiem towarowym przytwierdzanym do konkretnego produktu. Wśród znalezisk odnajdziemy plomby kolejowe, pocztowe, podatkowe, firmowe, urzędowe i celne, młyńskie, wojskowe i inne. – Nie brakuje przedmiotów będących śladem po różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze militarnym. To pociski ołowiane do ręcznej broni palnej, półprodukty ołowiane, pociski i łuski do współczesnych karabinów. Wśród przedmiotów związanych z wyposażeniem domów i rzemiosłem odnaleziono m.in. narzędzia codziennego użytku (fragmenty noży, sztućców). Ponadto udało się zidentyfikować przedmioty ceramiczne i szklane, które dominowały w inwentarzu domowym. Są również ozdoby ciała i stroju, takie jak obrączki, wisiorki, aplikacje i guziki  – mówi prof. Janusz Pietrzak, Uniwersytet Łódzki.

Znaleziska są dowodem, że Stary Rynek w Łodzi był miejscem, gdzie spotykali się i handlowali przedstawiciele różnych kultur z wielu grup społecznych.

Jak zabezpieczane są zabytki?

Od 2021 roku w trakcie trwania archeologicznych prac badawczych w Pracowni Datowania i Konserwacji Zabytków Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego trwają prace przy zabezpieczeniu zabytków przed dalszą destrukcją i nadaniu im formy ekspozycyjnej. Stosowane są metody chemiczne i mechaniczne (w tym przy użyciu mikropiaskarki czy myjki ultradźwiękowej) służące oczyszczeniu ze szkodliwej korozji. Po oczyszczeniu, kąpieli w inhibitorach korozji, osuszeniu, nakładane są odpowiednie powłoki zabezpieczające, tak aby zabytki mogły być eksponowane.

Jak zmieni się Stary Rynek?          

Zostanie wymieniona cała nawierzchnia i zlikwidowane stopnie. W centralnej części rynku, na poziomie posadzki, pojawią się dwie podświetlone fontanny. Po wschodniej i zachodniej stronie zostaną zaaranżowane zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy. Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa – jesiony pensylwańskie i klony. Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa. Stary Rynek po generalnym remoncie zobaczymy pod koniec 2023 roku. 

Kontakt