Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 24 marca 2023

Jak e-usługi wspierają funkcjonowanie samorządu lokalnego?

Szymon Zatorski - BRiM

Łódzki Ośrodek Geodezji, Biuro Rewitalizacji i... więcej

Wyburzanie ruin w centrum Łodzi. Wiosenne porządki w mieście ruszają pełną parą! [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

W Łodzi rozpoczęło się wiosenne sprzątanie, a do... więcej

Łódź z drona. Czy rozpoznajesz te miejsca z lotu ptaka? [ZDJĘCIA]

Katarzyna Sławińska

Łódzkie ulice z perspektywy przechodnia możemy... więcej

Była stara fabryka, będzie hotel. Budynek przy 6 Sierpnia 47 zmienia oblicze! [ZDJĘCIA]

Jeszcze 2 lata temu budynek wyglądał jak więzienie. Zaniedbany straszył kratami w oknach, a te na parterze były całkiem zamurowane. Wprawdzie pofabryczny gmach przy ul. 6 Sierpnia 47 jest jeszcze w trakcie remontu, ale po usunięciu szpecących go tynków, odsłonięciu starej cegły i montażu nowych okien już prezentuje się o niebo lepiej.

Kolaż stworzony z dwóch zdjęć budynku przy ul. 6 Sierpnia 47: przed remontem (po lewej stronie) i po zakończeniu remontu jego elewacji (po prawej stronie)

Aparthotel, czyli apartamenty na wynajem

Swą metamorfozę stara fabryka zawdzięcza prywatnemu inwestorowi, który adaptuje go na aparthotel, czyli apartamenty na wynajem, jakich w Łodzi powstaje coraz więcej. Przykładem może być nieodległa Krzywa Kamienica przy zbiegu ulic Lipowej i Próchnika, która po remoncie z architektonicznego brzydkiego kaczątka przeobraziła się w ozdobę okolicy. Przykład to zresztą nieprzypadkowy, albowiem remont obiektu przy ul. 6 Sierpnia to dzieło tego samego inwestora, a Krzywa Kamienica ma być wzorem dla tego projektu.

Zaawansowany remont

Remont jest już mocno zaawansowany i ma skończyć się za kilka miesięcy. Poza całkowitą zmianą funkcjonalności obiektu inwestor zamierza też przywrócić jego oryginalny wygląd, którego elementem były zewnętrzne klatki schodowe do ewakuacji w przypadku pożaru (istniały w wielu dawnych fabrykach, do czasów współczesnych przetrwało niewiele). Trwają konieczne uzgodnienia tej kwestii ze służbami konserwatorskimi.

– Aparthotele już dzisiaj stanowią istotny element noclegowej mapy Łodzi. To niejednokrotnie obiekty z charakterem, dopieszczane przez właścicieli pod względem wystroju i klimatu, a jednocześnie oferujące przystępne ceny za swoje usługi. Często też są to inwestycje lokalnych przedsiębiorców, którzy w ten sposób chcą pochwalić się miastem, w którym przyszło im żyć i pracować. Dodatkowo, ze względu na wielkość, często ulokowane są w miejscach, gdzie nie mógłby powstać hotel kategoryzowany – mówi Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Historia budynku

Pofabryczny budynek przy ul. 6 Sierpnia 47 to powstała na początku XIX w. dawna tkalnia Józefa Frenkla, która funkcjonowała jeszcze po 1915 r. Po I wojnie światowej ją zamknięto, a od 1933 r.działało tam Towarzystwo dla Wyrobu i Eksploatacji Automatów WEGA. Po 1945 r. w budynku przez jakiś czas mieściła się więzienna szwalnia, co mogłoby tłumaczyć kraty w oknach. (Źródło: polskaniezwykla.pl).

Kontakt