Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 5 grudnia 2023

poniedziałek, 4 grudnia 2023

Pasaż Schillera w remoncie. Ten fragment Łodzi pięknieje w oczach! [ZDJĘCIA]

Trwa remont pasażu Schillera. Przechodzący tamtędy łodzianie mogą obserwować, jak z każdym dniem prace posuwają się do przodu.

Na zdjęciu stan prac trwającego na pasażu Schillera remontu

Roboty na modernizowanym pasażu Schillera systematycznie przesuwają się od ul. Sienkiewicza w stronę ul. Piotrkowskiej. Ich efekty są coraz bardziej widoczne.

Fontanna w pasażu Schillera

Najważniejszy jest w tej chwili montaż nowej fontanny posadzkowej w pobliżu pomnika patrona pasażu. Fontanna ma być główną atrakcją okolicy. Będzie to kamienna budowla o długości sześciu metrów i szerokości dwóch metrów, a wysokości metra. Na blacie o grubości 14,4 cm będzie wyryta mapa dawnej Łodzi z korytem rzeki, a śladem dawnej Łódki popłynie woda. Na mapie historycznej osady o nazwie Łódka zostaną zaznaczone najważniejsze jej miejsca.

Aleją drzew do parku Sienkiewicza

W zaawansowanym stadium są nasadzenia. Do parku Sienkiewicza ma prowadzić aleja nowych drzew, posadzono ich już ponad 50, m.in. klony oraz grusze drobnoowocowe. Przybędą też krzewy, rośliny i trawy ozdobne rozmieszczone na rabatach, a niskie sosny i cisy zostaną posadzone w ozdobnych donicach. A wzdłuż głównej osi pasażu będą rosły rośliny kwitnące na biało. Liście niektórych z nich, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na kolor brunatno-czerwony.

Rabaty będą atrakcyjne przez cały okres wegetacyjny.Od wiosny do jesieni zakwitną na nich m.in. cebulica syberyjska, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec mieszańcowy, ciemiernik orientalny, barwinek pospolity, jeżówka purpurowa, rozplenica japońska.

Jaki będzie pasaż Schillera?

Po modernizacji pasaż Schillera stanie się przyjaznym miejscem rekreacyjno–usługowym. Na wydzielonym placu będą organizowane plenerowe wydarzenia artystyczne, pikniki, jarmarki i okolicznościowe targi rękodzieła. Powstanie też bezpieczny plac zabaw. Inwestycja, jak wszystkie w programie rewitalizacji, zostanie włączona do systemu monitoringu miejskiego. Nad bezpieczeństwem będą czuwały kamery nadzorowane przez strażników.

Wartość inwestycji to 17,5 mln zł, prace mają się zakończyć jesienią.

 

Kontakt