Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 5 grudnia 2023

poniedziałek, 4 grudnia 2023

Remont placu Wolności. Trwa montaż torowiska tramwajowego [ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

Nowy układ komunikacyjny jest jedną z najważniejszych części modernizacji placu Wolności. Zamiast - jak dotychczas - wokół pomnika Tadeusza Kościuszki, tramwaje pojadą północną stroną placu.

Na zdjęciu stan prac remontowo-budowlanych na pl. Wolności (widok z góry)

Na wysokości ul. Nowomiejskiej powstanie rozjazd umożliwiający ruch wagonów we wszystkich relacjach, a przystanki tramwajowe zostaną zintegrowane z autobusowymi. Widoczny jest już skręt w ul. Legionów, trwa wylewanie betonu na całej długości torowiska.

Nie mniej istotna zmiana zajdzie, jeśli chodzi o zieleń. Docelowo na placu zasadzone zostaną 64 drzewa (klony i grusze), spośród których kilkanaście już stoi. Obok nich pojawi się także kilka tysięcy krzewów (hortensje, wierzby purpurowe, laurowiśnie wschodnie), a także wiele różnych gatunków bylin i traw ozdobnych (m.in. krwawniki pospolite, liliowce i astry). W pobliżu ul. Piotrkowskiej powstanie skwer z ławkami, na którym będzie można odpocząć. Ok. 1200 mkw. tego fragmentu placu zajmie specjalna odmiana trawy odpornej na deptanie. Od strony północnej oraz przy ul. Pomorskiej powstaną ozdobne rabaty kwiatowe, a przy wlocie tej ulicy także dwa kameralne skwery, na których mają funkcjonować ogródki gastronomiczne.

Plac Wolności - miejsce wydarzeń

Na całym terenie inwestycji ekipy budowlane układają już nową nawierzchnię z płyt granitowych i kostki granitowej. Warto przypomnieć, że u wylotu ul. Piotrkowskiej przewidziano miejsce na 600 imiennych kostek wylicytowanych przez łodzian z okazji 600-lecia miasta.

Po modernizacji plac stanie się miejscem organizacji świątecznych jarmarków i miejskich wydarzeń. Nie zabraknie też nowego oświetlenia, koszy oraz stojaków na rowery. Spore zmiany czeka także organizacja ruchu na płycie dawnego rynku Nowego Miasta. Ruch samochodów zostanie ograniczony wyłącznie do wjazdów pojazdów służb miejskich oraz mieszkańców i najemców lokali użytkowych.

Finał przebudowy zaplanowano na koniec 2023 roku, a jej wartość to ponad 35 mln zł.

Kontakt