Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 5 grudnia 2023

poniedziałek, 4 grudnia 2023

Znikają ostatnie rusztowania na Włókienniczej. Narożnik ze Wschodnią prawie gotowy [ZDJĘCIA]

Do puli odnowionych łódzkich budynków dołączy niebawem narożnik z ulic Wschodniej 52 i Włókienniczej 2. Obecnie trwają tu prace wykończeniowe.

Na zdjęciu narożna kamienica przy ul. Wschodniej 52/Włókienniczej 2

– Metamorfoza ul. Włókienniczej jest symbolem łódzkiej rewitalizacji. Kończąca się właśnie modernizacja kamienic przy zbiegu ulic Włókienniczej i Wschodniej zamknie tegoroczną pulę remontowanych budynków przy tej ulicy – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich. 

Wykonawca prowadzi aktualnie prace wykończeniowe i porządkowe we wnętrzach kamienic. Robotników zobaczymy przy zagospodarowaniu terenu podwórza, które z nieuporządkowanej przestrzeni zmienia się w atrakcyjne i przyjazne miejsce do odpoczynku. Do finału zmierza również odnowa kolejnej niezwykłej elewacji. Dwa piętra już są odsłonięte i możemy je podziwiać, wkrótce odsłonięty zostanie parter.

Kochankowie z ulicy Kamiennej wrócą na elewację

Za kilka tygodni odnowiona płaskorzeźba ,,Kochankowie z ulicy Kamiennej" wróci na swoje miejsce i ponownie zostanie wmurowana w ścianę budynku przy ul. Włókienniczej 2. Fontanna-płaskorzeźba przedstawia przytulającą się parę zakochanych, która chowa się pod trzymanym nad głowami ortalionowym płaszczem. To jedyny w Polsce pomnik upamiętniający piosenkę Agnieszki Osieckiej „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Rzeźba wykonana jest z brązu. Woda, przed którą kryją się kochankowie, to deszczowa mgiełka, która będzie zraszać ich twarze codziennie przez 5 minut, począwszy od godz. 13:00.

Jak zmieni się narożnik ul. Włókienniczej i Wschodniej?

Budynki zostały całkowicie odnowione i podłączone do centralnego ogrzewania oraz sieci światłowodowej. Gruntowny remont przeszły instalacje elektryczna, wodna i gazowa. W mieszkaniach znajdą się osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Na podwórku staną ławki, trzepak i altany jako miejsca spotkań dla mieszkańców. Nawierzchnia podwórza zostanie odnowiona za pomocą kostki kamiennej i płyt betonowych. Wyznaczone tereny zielone urozmaicą krzewy, rośliny pnące i drzewo, a wokół nich zostanie zasiany trawnik. Dla pnączy powstał trejaż na altanie śmietnikowej. Ponadto powstaną budki lęgowe dla jerzyków i innych gatunków ptaków.

W budynku przy ul. Wschodniej 52 zostanie oddanych 18 mieszkań komunalnych i sześć lokali usługowych na wynajem. Przy ul. Włókienniczej 2 powstanie 21 mieszkań komunalnych, w tym jedno dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz cztery lokale usługowe przeznaczone na wynajem. 


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt