Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 25 marca 2026

wtorek, 24 marca 2026

Ażurowe osłony przykryją transformatory przy Włókienniczej. Nocą zaświecą niczym lampiony!

Zamiast szarości i bazgrołów – ażurowe instalacje świecące po zmroku. Przy ul. Włókienniczej 19 i w Pasażu Majewskiego powstaną ozdobne obudowy dla dwóch stacji transformatorowych.

Wizualizacja przedstawiająca ażurową instalację, nawiązująca wyglądem do elewacji łódzkich kamienic, która otoczy stację transformatorową przy ul. Włókienniczej

Nowe osłony będą przypominać elewacje kamienic w Łodzi, nawiązując do charakteru ul. Włókienniczej. Zostaną zrobione z cortenu, czyli blachy, która wygląda jak zardzewiała, ale to celowy efekt „postarzania”. Ten materiał coraz chętniej wykorzystuje się w architekturze, bo łączy nowoczesny wygląd z industrialnym charakterem i dobrze komponuje się z cegłą czy historyczną zabudową.

W blasze powstaną ażurowe wzory z motywami okien i drzwi. Całość zostanie od środka podświetlona lampami LED, dzięki czemu po zmroku stacje transformatorowe będą wyglądały jak świecące lampiony. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Finał? Do końca tego roku.

Kontakt