Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Nowe hotele w Łodzi. Dwa już otwarte, a kolejne w planach! [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Katarzyna Sławińska

Miniony rok nie obył się bez otwarć nowych hoteli... więcej

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Remont torowiska na Narutowicza w Łodzi. Zmiany w organizacji ruchu i MPK Łódź

TAnd

Torowcy MPK Łódź na kilka dni zajmą torowisko na... więcej

Plac Wolności i Orientarium Zoo Łódź z prestiżowymi nagrodami! Wygrały ekorozwiązania

Dwie łódzkie inwestycje – plac Wolności i Orientarium Zoo Łódź, zostały docenione przez jury konkursu PLGBC Green Building Awards 2024. Konkurs organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC wyróżnia najlepsze projekty, budynki i inicjatywy zrównoważonego budownictwa.

Na zdjęciu pl. Wolności po przeprowadzonym remoncie

Plac Wolności nagrodzono jako najlepszą ekologiczną inicjatywę miejską/gminną.

Nowy plac Wolności bardzo dobrze wpisuje się w dzisiejsze trendy urbanistyczne i udowadnia, że władze miasta są świadome narastających problemów klimatycznych oraz trendów społecznych. Znacznie zwiększono tam powierzchnię biologicznie czynną, wprowadzając ją na wielu piętrach i uzupełniając ogrodami deszczowymi – powierzchnia placu sprzyja spływowi wody deszczowej do zieleńców. Udało się to uzyskać przy jednoczesnym podkreśleniu historycznej kompozycji placu – mówi Tomasz Pągowski, współzałożyciel Pągowski Studio, członek jury konkursu.

Proekologiczne rozwiązania

Orientarium Zoo Łódź otrzymało nagrodę specjalną. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych i najnowocześniejszych w całej Europie.

Ważne jest, aby takie obiekty były projektowane i zarządzane w sposób, który priorytetowo traktuje dobrostan zwierząt, a także w miarę możliwości wspiera ochronę i odtwarzanie ich naturalnych siedlisk. W łódzkim Orientarium Zoo Łódź zastosowano rozwiązania, które skupiają się na odtworzeniu temperatury, wilgotności powietrza dla roślin i zwierząt Azji Południowo-Wschodniej w przestrzeniach ekspozycyjnych. Spośród rozwiązań proekologicznych można tu wymienić energię geotermalną, wykorzystanie ciepła odpadowego, odzysk wody deszczowej czy mechanizmy zmniejszające ślad wodny budynku – mówi Bartosz Dendura, właściciel pracowni Studio4Space, pracownik naukowy na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, zasiadający w jury konkursu.

Kontakt