Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Nowe hotele w Łodzi. Dwa już otwarte, a kolejne w planach! [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Katarzyna Sławińska

Miniony rok nie obył się bez otwarć nowych hoteli... więcej

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Remont torowiska na Narutowicza w Łodzi. Zmiany w organizacji ruchu i MPK Łódź

TAnd

Torowcy MPK Łódź na kilka dni zajmą torowisko na... więcej

Nowy pasaż w Łodzi. Połączył Nawrot z placem Komuny Paryskiej [ZDJĘCIA]

W ramach Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi w kwartale ulic Nawrot, Sienkiewicza, Tuwima, Piotrkowska powstała nowa uliczka łącząca ul. Nawrot z pl. Komuny Paryskiej. Połączenie uzyskano dzięki przebiciu bramy w wyremontowanym zabytkowym budynku fabryki przy ul. Sienkiewicza 61A.

Na zdjęciu fragment nowego przebicia wewnątrzkwartałowego łączącego ul. Nawrot z pl. Komuny Paryskiej

Chodniki oraz pas jezdni wykonane zostały z płyt granitowych. Nową przestrzeń wyposażono w ławki i stojaki rowerowe, a upiększają ją świeżo posadzone drzewa i krzewy Zieleńce zostały podświetlone, dzięki czemu jest nie tylko atrakcyjnie wizualnie, ale i bezpiecznie. Teren został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zabytkowy budynek przy ul. Sienkiewicza 61A powstał na przełomie XIX i XX w. jako element kompleksu przędzalni Natana Koppela. Przeszedł gruntowną renowację obejmującą m.in. wymianę stropów, stolarki okiennej i drzwiowej, a także wszelkich wewnętrznych instalacji. Położono nowy dach, odrestaurowano elewacje. Dzięki podwyższeniu poddasza i dobudowie części budynku zwiększono jego powierzchnię użytkową. Na parterze wybito bramę, której prześwitem biegnie nowy pasaż umożliwiający komunikację między ul. Nawrot z pasażem Schillera i pl. Komuny Paryskiej. Przy ścianie szczytowej fabryki powstała szklana wieża z tarasem na najwyższej kondygnacji. W budynku znajdują się pomieszczenia na biura i dwa lokale usługowe.

Mimo generalnego remontu zabytkowa wartość budynku została zachowana. Wyeksponowano pofabryczne słupy z drewna i żeliwa, a także metalowe płyty na posadzkach. Zabiegom konserwatorskim poddano ściany zewnętrzne, odtworzono ścienne dekoracje. Stara fabryka znów cieszy oczy.

Kontakt