Łódź Rewitalizuje

Działania

Wschodnia 20

Opis

Autorem projektu kamienicy był Hilary Majewski (1838-1892), znany łódzki architekt. Zgodnie z jego zamierzeniami powstać miała dwukondygnacyjna kamienica frontowa oraz trzy oficyny (południowa, północna i wschodnia). Obecnie istnieją jedynie oficyny tworzące układ w kształcie litery U. Oficyna północna ma trzy kondygnacje, a oficyny południowa i wschodnia po cztery.

Nieruchomość znajduje się na obszarze wpisanym do GEZ – obszar historycznego układu urbanistycznego i krajobrazu kulturowego dzielnicy Ogrody Sukiennicze Nowego Miasta 1843.

Świt wieku XX na ulicy Wschodniej

2 stycznia 1926 r. dwaj stateczni obywatele miasta Łodzi, obaj zamieszkali przy Wschodniej 20, kupiec Josek Djament i buchalter Mendel Lajzerowicz debatowali w sobotnie popołudnie nad gazetami przyniesionymi przed chwilą przez chłopca na posyłki.

– Patrz pan, panie Djament – zaczął Lajzerowicz – u Linzelów, pod numerem szesnastym, włamanie było. Na 1500 złotych ich okradli, a jeszcze i wypili, i zjedli wszystko co było w kredensach.

– Aj waj, nieszczęście, nieszczęście. Ale ja panu powiem, panie Lajzerowicz, że to nic. Patrz pan tu. – Palcem wskazał na stronę piątątrzecią „Expressu Ilustrowanego”. – Czytam ja, że niejaka Eliza Leblanc, taką ma moc, że przenika swoimi czarnymi oczami zawartość portmonetek! I trafił jej się jakiś inkasent fabryki płótna, a ta go ze szczętem okradła. To jest dopiero nieszczęście spotkać taką siksę o rentgenowskich oczach, panie Lejzerowicz. Wypita wódka i wyjedzone kiełbasy na Wschodniej, to przy tym nic.

Pan Lejzerowicz z zadumą skinął głową, po czym obaj panowie zatopili się w lekturze prasy. A było o czym czytać. Bowiem tego właśnie dnia Express poinformował o wynikach loterii, w wyniku której skład Jana Korala z Kolejnej 2 rozdał 150 korcy węgla. A węgiel w styczniu, ważny jak złoto.

Po rewitalizacji

Wszystkie budynki wraz z podwórkiem zostały całkowicie zmodernizowane. Na potrzeby osób niepełnosprawnych została zamontowana winda. Podwórze zostało pokryte dwoma rodzajami kostki kamiennej, a plac zabaw otrzymał nawierzchnię gumową. Na potrzeby zabaw najmłodszych zainstalowano huśtawkę i karuzelę. Na podwórku umieszczono również altanę i ławki. Prócz tego założono trawnik oraz zasadzono drzewa.

Dzięki działaniom rewitalizacyjnym powstało: 13 mieszkań komunalnych, w tym 3 mieszkania dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, oraz placówka opiekuńczo-wychowawcza. (AS)

 

Świt wieku XX na ulicy Wschodniej to fabularny opis życia tej ulicy na przełomie w okresie międzywojennym. Miejsca, wydarzenia i ludzie są poświadczone w źródłach historycznych, opisy są fabularyzowane.
Literatura:
Domińczak Michał, Typologia łódzkiej kamienicy. Łódź, 2018.
Popławska Irena, Architektura mieszkaniowa Łodzi w XIX wieku. Warszawa, 1992. 
Stefański Krzysztof, Ludzie, którzy zbudowali Łódź. Leksykon architektów i budowniczych miasta (do 1939 roku). Łódź, 2009.
Ekspres Wieczorny Ilustrowany, 1923 – 1937.
Projekty budowlane dawnej guberni piotrkowskiej. Archiwum Państwowe w Łodzi.

 

 

Inwestycja zakończona w maju 2021 r.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA KAMIENICA

Przesuń pinezkę, aby obejrzeć wybrany etap:


Wizualizacje na stronie mają charakter poglądowy, ostateczny wygląd może się zmienić na etapie wykonawczym. Wszystkie planowane terminy mogą ulec zmianie m. in. ze względu na procedury przetargowe, konieczność koordynacji inwestycji między sobą, konieczność koordynacji inwestycji z działaniami gestorów sieci, ze względu na wymagania dotyczące organizacji ruchu w mieście, a także wszelkie inne okoliczności, które mogą pojawić się w trakcie trwania procesu inwestycyjnego.

Jak przebiegały prace?

Otrzymanie dofinansowania: sierpień 2017

Umowa o dofinansowanie remontu przez Unię Europejską i budżet państwa została podpisana 29 sierpnia 2017 r. Aby otrzymać wsparcie finansowe, Miasto musiało stworzyć dokumenty, które bardzo szczegółowo określają plany związane z przeznaczeniem i wyglądem obiektów (tzw. programy funkcjonalno-użytkowe). Z tego powodu na kolejnych etapach projektowania nie ma możliwości wprowadzenia dużych zmian w projektach zaakceptowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Ogłoszenie I przetargu: lipiec 2017

I przetarg został ogłoszony 27 lipca 2017 roku.

Numer przetargu: DOA-ZP-VII.271.83.2017

Przejdź do strony przetargu

Otwarcie ofert: wrzesień 2017

W I przetargu otwarcie ofert nastąpiło 15 września 2017 r. Wpłynęła 1 oferta:

  • 6 421 821,42 zł - ZAB-BUD Andrzej Zaboklicki

Zaplanowana przez Miasto kwota:  4 804 580,24 zł

Przejdź do protokołu z otwarcia ofert - zestawienie

Ogłoszenie II przetargu: październik 2017

II przetarg został ogłoszony 27 października 2017 roku.

Numer przetargu: DOA-ZP-VII.271.121.2017

Przejdź do strony przetargu

 

 

Podpisanie umowy z wykonawcą: maj 2018

Umowa z firmą „BUDOMAL” Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane Rafał Leśniak została podpisana 18 maja 2018 r. na kwotę 6 392 502,11 zł.

Projektowanie: od maja 2018 do grudnia 2019
Rozpoczęcie remontu: 2019
Zakończenie remontu: maj 2021
Wprowadzenie mieszkańców: druga połowa 2021
Uruchomienie placówki opiekuńczo-wychowawczej: druga połowa 2021

Masz uwagi lub pytania?

Skontaktuj się z nami w sprawie:

koordynacji projektów 1-8 Olga Kassyańska tel. 42 638 48 85 o.kassyanska@zim.uml.lodz.pl
wykwaterowań i zasiedleń nieruchomości Zarząd Lokali Miejskich tel. 42 628 70 00 zlm@zlm.lodz.pl
administracji (Zarząd Lokali Miejskich - Rejon Obsługi Najemców „Centrum”) Anita Stefaniak tel. 798 733 127 a.stefaniak@zlm.lodz.pl
pomocy w rozwiązywaniu trudnych problemów mieszkańców Łukasz Mordęcki tel. 42 272 61 85 l.mordecki@uml.lodz.pl
lokali użytkowych Łukasz Charuba tel. 42 272 62 44 l.charuba@uml.lodz.pl
placówki opiekuńczo-wychowawczej Anna Baklińska tel. 42 638 57 54 a.baklinska@uml.lodz.pl

Jeżeli Twoje pytanie nie pasuje do żadnej z powyższych grup, to skontaktuj się z Gospodarzem Obszaru, Łukaszem Mordęckim, a on skieruje Ciebie do właściwej osoby.

Kontakt