Łódź Rewitalizuje

Działania

Wschodnia 23

Opis

Pierwotnie na terenie posesji ulokowany był zapewne drewniany dom tkacki. W roku 1893 powstał projekt budowy nowego – tym razem murowanego – budynku. Jego autorami byli łódzcy architekci Franciszek Chełmiński (1862-1932) i Dawid Lande (1868-1928). Zapewne jeszcze w trakcie budowy, w roku 1895, doszło do niewielkich zmian w projekcie.

Ostatecznie powstała czterokondygnacyjna kamienica czynszowa wraz z oficynami bocznymi utrzymana w stylu neorenesansowym. Budynek frontowy ma na wysokości parteru charakter siedmioosiowy (osie wyznaczają pionowe układy okien), zaś na wyższych kondygnacjach – ośmioosiowy. Brama została umieszczona w piątej osi budynku. Parter kamienicy ozdobiony jest boniowaniem (imitacją struktury i formy bloków kamiennych). Otwory okienne i drzwiowe zamknięto łukami. Parter oddziela od pierwszego piętra gzyms ciągły. Ściany kondygnacji od drugiej do czwartej charakteryzują się obecnością gzymsów podokiennych i międzykondygnacyjnych. W drugiej i siódmej osi okien umieszczono portfenetry (okna z balustradą). Na wysokości kondygnacji od drugiej do czwartej zauważyć można ponadto: pilastry (płaskie filary) oraz konsole (ozdobne wsporniki), płyciny (prostokątne pola) wypełnione ornamentem roślinnym i frontony (trójkątna szczyty nad oknami).

Świt wieku XX na ulicy Wschodniej

W okresie międzywojennym na ulicy Wschodniej 38 funkcjonował komisariat V policji. Umieszczono go tu nie bez przyczyny, władze starały się bowiem monitorować nie zawsze uczciwe życie mieszkańców zatłoczonego centrum miasta. Jednym z zapracowanych stróżów prawa był Kazimierz Jóźwiak. Jako rodowity łodzianin dobrze znał wszystkie ciemne zaułki miasta. Na specjalne życzenie swojego przełożonego zrzucał czasem mundur i już po cywilu – jako wywiadowca – starał się dyskretnie odnaleźć przestępców, by ująć ich żelazną ręką i doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości.

Nie dalej jak miesiąc temu udało mu się odnaleźć i zatrzymać z pomocą czterech rosłych kolegów sprawców zuchwałego napadu na aptekę Icka Ajznera przy ulicy Dzielnej 14. Jóźwiak aż uśmiechał się z dumy, kiedy o tym myślał, bo przecież aresztowanie na Wschodniej 64 pięciu członków bandy Szlamy Wernera i Anczela Gołąba miało iście filmowy rozmach. Doszło nawet do strzelaniny.

Dlatego i teraz dzielny posterunkowy rozglądał się czujnie. Wtem jego wzrok spoczął na niewysokim, może czternastoletnim, wyrostku, który niepewnie wyszedł z domu numer 23 na Wschodniej. Chłopiec na widok umundurowanego policjanta wyraźnie przyspieszył kroku ściskając worek niesiony pod pachą.

Niezawodny policyjny instynkt Jóźwiaka nie pozwolił mu stać w miejscu na widok takiego zachowania. Puścił się więc czym prędzej za chłopakiem. Zatrzymanie nastąpiło po krótkim pościgu. Jakież było zdziwienie Jóźwiaka, gdy w worku znalazł setki – jak się domyślał – podrabianych biletów do kin, filharmonii i teatrów. Pechowym fałszerzem okazał się Aron Butsztajn, który klął się teraz na życie matki, że żadnych wspólników w tym przestępczym procederze nie miał. Panu posterunkowemu nie pozostało więc nic więcej, jak odprowadzić Butsztajna na komisariat, skąd następnie został odesłany do urzędu śledczego.

Bohaterski Jóźwiak był zadowolony nie tylko z faktu zatrzymania chłopaka, pochwał od przełożonego i perspektywy awansu, który wydał mu się oczywisty po ostatnich sukcesach. Jego radość budziły również dwa bilety do teatru Casino na sztukę „O czem się nie mówi”, które dyskretnie wyjął z worka małoletniego fałszerza i schował w górnej kieszeni kurtki mundurowej. Plakaty na mieście reklamowały sztukę jako „wybitnie sensacyjny, erotyczny dramat życiowy”. Miał więc nadzieję, że panna Lidia Halilowicz, do której od tygodnia smalił cholewki, nie tylko przyjmie zaproszenie do teatru, ale przedstawienie rozpali jej zmysły na tyle, że w końcu ulegnie namowom i zgodzi się z nim solidnie pogrzeszyć.

Po rewitalizacji

Wszystkie budynki wraz z podwórkiem zostały całkowicie odnowione i zmodernizowane. Podwórze zostało pokryte dwoma rodzajami kostki kamiennej. Na części podwórka zasiano trawnik, powstały również niewielkie rabaty oraz nasadzono liczne krzewy. Zamontowano również ławki i altanę.

W budynku powstało: 34 mieszkań komunalnych, w tym 4 mieszkania dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, 5 lokali usługowych przeznaczonych na wynajem. (AS)

 

Świt wieku XX na ulicy Wschodniej to fabularny opis życia tej ulicy na przełomie w okresie międzywojennym. Miejsca, wydarzenia i ludzie są poświadczone w źródłach historycznych, opisy są fabularyzowane.
 
Literatura:
Czerwińska Justyna Karta ewidencyjna zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków.
Domińczak Michał, Typologia łódzkiej kamienicy. Łódź, 2018.
Popławska Irena, Architektura mieszkaniowa Łodzi w XIX wieku. Warszawa, 1992. 
Stefański Krzysztof, Ludzie, którzy zbudowali Łódź. Leksykon architektów i budowniczych miasta (do 1939 roku). Łódź, 2009.
Ekspres Wieczorny Ilustrowany, 1923 – 1937.
Badania konserwatorskie i architektoniczne wraz z programem prac konserwatorskich,  Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o., maj 2016.
Projekty budowlane dawnej guberni piotrkowskiej. Archiwum Państwowe w Łodzi.

 

Inwestycja zakończona w lipcu 2021 r.

 

ZOBACZ JAK WYGLĄDA KAMIENICA

Przesuń pinezkę, aby obejrzeć wybrany etap:


Wizualizacje na stronie mają charakter poglądowy, ostateczny wygląd może się zmienić na etapie wykonawczym. Wszystkie planowane terminy mogą ulec zmianie m. in. ze względu na procedury przetargowe, konieczność koordynacji inwestycji między sobą, konieczność koordynacji inwestycji z działaniami gestorów sieci, ze względu na wymagania dotyczące organizacji ruchu w mieście, a także wszelkie inne okoliczności, które mogą pojawić się w trakcie trwania procesu inwestycyjnego.

Jak przebiegały prace?

Otrzymanie dofinansowania: sierpień 2017

Umowa o dofinansowanie remontu przez Unię Europejską i budżet państwa została podpisana 29 sierpnia 2017 r. Aby otrzymać wsparcie finansowe, Miasto musiało stworzyć dokumenty, które bardzo szczegółowo określają plany związane z przeznaczeniem i wyglądem obiektów (tzw. programy funkcjonalno-użytkowe). Z tego powodu na kolejnych etapach projektowania nie ma możliwości wprowadzenia dużych zmian w projektach zaakceptowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Ogłoszenie I przetargu: lipiec 2017

I przetarg został ogłoszony 27 lipca 2017 roku.

Numer przetargu: DOA-ZP-VII.271.83.2017

Przejdź do strony przetargu

Otwarcie ofert: wrzesień 2017

W I przetargu otwarcie ofert nastąpiło 15 września 2017 r. Wpłynęła 1 oferta:

  • 11 551 4522,49 zł - ZAB-BUD Andrzej Zaboklicki

Zaplanowana przez Miasto kwota:  7 066 176,81 zł

Przejdź do informacji z otwarcia ofert - zestawienie

Ogłoszenie II przetargu: październik 2017

II przetarg został ogłoszony 27 października 2017 roku.

Numer przetargu: DOA-ZP-VII.271.121.2017

Przejdź do strony przetargu

Podpisanie umowy z wykonawcą: maj 2018

Umowa z firmą „BUDOMAL” Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane Rafał Leśniak została podpisana 18 maja 2018 r. na kwotę 6 392 502,11 zł.

Projektowanie: od maja 2018 do grudnia 2019
Rozpoczęcie remontu: październik 2019
Zakończenie remontu: lipiec 2021
Wprowadzenie mieszkańców: druga połowa 2021

Masz uwagi lub pytania?

Skontaktuj się z nami w sprawie:

koordynacji projektów 1-8 Olga Kassyańska tel. 42 638 48 85 o.kassyanska@zim.uml.lodz.pl
wykwaterowań i zasiedleń nieruchomości Zarząd Lokali Miejskich tel. 42 628 70 00 zlm@zlm.lodz.pl
administracji (Zarząd Lokali Miejskich - Rejon Obsługi Najemców „Centrum”) Agnieszka Krokowicz tel. 798 731 726 a.krokowicz@zlm.lodz.pl
pomocy w rozwiązywaniu trudnych problemów mieszkańców Łukasz Mordęcki tel. 42 272 61 85 l.mordecki@uml.lodz.pl
lokali użytkowych Łukasz Charuba tel. 42 272 62 44 l.charuba@uml.lodz.pl

Jeżeli Twoje pytanie nie pasuje do żadnej z powyższych grup, to skontaktuj się z Gospodarzem Obszaru, Łukaszem Mordęckim, a on skieruje Ciebie do właściwej osoby.

Kontakt