Natężenie problemów bezrobocia
Wskaźnik obrazuje natężenie problemów bezrobocia w danym obszarze w stosunku do średniego bezrobocia w Łodzi, przy czym przy wyliczaniu wskaźnika podwyższone znaczenie mają: natężenie bezrobocia wśród młodych, natężenie bezrobocia w grupie +50 oraz natężenie bezrobocia III profilu (osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy jedynie dla ubezpieczenia zdrowotnego, a nie mających zamiaru podjąć pracy).

Analiza dotyczy roku 2016, gdy problem bezrobocia w całym kraju zmniejszył się bardzo (stopa bezrobocia w grudniu 2016 r. wynosiła 8,2% i była najniższa od 25 lat). W Łodzi problem bezrobocia występuje na obszarze rewitalizacji bardzo nierównomiernie. Wyraźne są wyspy nasilenia problemu:
- w rejonie okolic Placu Wolności z ulicami: Pomorską, Solną, Wschodnią i Włókienniczą, oraz Legionów i Gdańskiej,
- w rejonie ograniczonym ulicami: Zieloną, 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, Pogonowskiego, Żeromskiego i Skłodowskiej-Curie,
- w rejonie ulic: Ceglanej, Krótkiej, Rycerskiej, Joselewicza i Berlińskiego,
- w rejonie ulic: Milionowej, Senatorskiej, Dębowej, Grabowej, Sosnowej, Kruczej i Kaliskiej,
- w rejonie Abramowskiego i Targowej (od Fabrycznej do Tylnej).
Problem bezrobocia bardzo ściśle koreluje z rodzajem zabudowy. Przykład: koncentracja problemu bezrobocia w rejonie ulic: Abramowskiego, Targowej (od Fabrycznej do Tylnej) i na południe do Milionowej, w rejonie Senatorskiej, Dębowej, Grabowej, Sosnowej, Kruczej i Kaliskiej miałaby charakter ciągły, gdyby nie wyraźna wyspa sytuacji bardzo dobrej na osiedlu deweloperskim przy Tymienieckiego 16.
Z kolei wyspami stanu dobrego i bardzo dobrego (bezrobocia niższego, niż średnio w Łodzi) są:
- ul. Sienkiewicza na odcinku od Tuwima do Roosevelta (stan b. dobry),
- bloki Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (stan dobry),
- rejon ulic: Narutowicza (od Sterlinga do Kopcińskiego), Jaracza (od Kilińskiego do Kopcińskiego), Uniwersyteckiej, al. Anstadta i Źródłowej (stan dobry i bardzo dobry).
Dla pogłębienia analizy warto spojrzeć na rozkład bezrobocia wśród ludzi młodych (do 25 roku życia) i starszych (50 lat i więcej) a odrębnie bezrobocia długotrwałego i tzw. III profilu.

Zebrane dane, dotyczące natężenia bezrobocia ogółem, wskazują, iż – w porównaniu z wynikami wstępnej diagnozy z 2016 r., służącej delimitacji obszaru rewitalizacji miasta Łodzi – obszar największego nasilenia występowania bezrobocia nie zmienił się, a także iż koncentruje się on w centralnej części miasta i tylko nieznacznie, punktowo jego większe nasilenie znajduje się poza wyznaczonymi granicami obszaru rewitalizacji (wyjątek stanowi rejon centrum dawnej miejscowości Ruda Pabianicka).
Mapa wskazuje, iż okolicami o szczególnym natężeniu problemu bezrobocia były: (1) Stare Bałuty terenem Parku Staromiejskiego odcięte od największego pod względem powierzchni obszaru problemowego (2) znajdującego się na Starym Polesiu i w rejonie dawnego Nowego Miasta wraz z kwartałami otaczającymi Plac Wolności, ograniczony od wschodu osią ul. Sterlinga, Nowym Centrum Łodzi i ul. Kilińskiego, a od południa al. Piłsudskiego i al. Mickiewicza. Następnie (3) obszar Starego Widzewa ograniczony na zachodzie osią ul. Kilińskiego, na północy Nowym Centrum Łodzi, wschodnią granicą obszaru rewitalizacji oraz ul. Tymienieckiego na południu. Wyłom w centrum tego rejonu stanowi teren Parku Źródliska wraz z lokalizacją zajmowaną przez siedzibę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kolejnym jest (4) obszar „Górnej-Północ”, szczególnie w jego zachodniej części, wraz z niewielką enklawą przylegającą do jego wschodniej granicy. Oddzielona jest ona za sprawą zabudowań o charakterze przemysłowym, znajdujących się po wschodniej stronie Kilińskiego na odcinku pomiędzy ul. Przybyszewskiego a Dąbrowskiego. Ostatnim (5) obszarem o wysokim wskaźniku bezrobocia mieszkańców ogółem, jest charakterystyczny, południowy „ogonek” obszaru rewitalizacji pomiędzy ul. Rzgowską a Tuszyńską, domknięty od południa linią kolejową, a od Północy placem Niepodległości i parkiem im. Legionów.
Charakteryzuje je wysoki udział osób bezrobotnych ogółem na 1 tysiąc ludności w wieku produkcyjnym. Na ich terenie liczba osób pozostających z końcem roku bez pracy w przeważającej części waha się pomiędzy 79 a 114. Punktowo natomiast występują lokalizacje lub ich skupiska, gdzie liczba ta przekracza 114 osób, co stanowi najwyższą wartość przyjmowaną dla opisu niniejszego wskaźnika. Szczególnie niekorzystna wydaje się być sytuacja na obszarach: pomiędzy „Górniakiem”, ul. Milionową, Kilińskiego a ul. Dąbrowskiego, czyli części Górnej-Północ oraz na Starych Bałutach w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Kościelnego i rynku Bałuckiego, gdzie widoczna jest szczególnie wyraźna koncentracja pól o najwyższym współczynniku omawianego zjawiska. Problematyczną wydaje się być również sytuacja obszaru „Starego Widzewa”. Choć tam lokalizacje o najwyższych współczynnikach wskaźnika, grupują się w niewielkie ogniska problemowe, to jednak są one oddzielone od siebie rejonami o niższych wartościach wskaźnika.
W porównaniu z 2016 r., kiedy powstawał Gminny Program Rewitalizacji, a nasycenie problemem bezrobocia zostało określone jako w zasadzie równomierne na całym obszarze rewitalizacji, w 2019 r. rysują się pewne różnice. Dostępne dane wskazują, że zmniejszeniu uległ problem bezrobocia na dwóch obszarach. Pierwszym z nich jest rejon pomiędzy osią ul. Sterlinga, Północną, Kopcińskiego a obszarem Nowego Centrum Łodzi, drugim natomiast obszar pomiędzy al. Politechniki, al. Piłsudskiego, ul. Kilińskiego a ul. Tymienieckiego i Czerwoną. Wskaźnik przyjął na wypełniających te rejony heksagonach zróżnicowane wartości (bezrobocie na 1 tysiąc osób w wieku produkcyjnym, przybrało wartości poniżej 38,5 osoby, pomiędzy 38,5 a 59,5 osoby, 59,5 a 79 osób oraz między 79 i 114 osób) w wyrównanych proporcjach. Na omawianym obszarze pola o różnych wartościach wskaźnika układają się mozaikowo. Ponadto enklawy o najwyższym stopniu bezrobocia (powyżej 114 na 1000 osób w wieku produkcyjnym), znajdujące się na ich terenie, występują incydentalnie i nie tworzą zgrupowań. Jedyny wyjątek w tym zakresie stanowi okolica ul. Abramowskiego, ulokowana w południowo-wschodniej części drugiego ww. obszaru.


W 2020 r. dostrzegalnym problemem stały się zespoły pól o kolorze ciemnogranatowym, które powstały poprzez połączenie się układających się w 2019 r. mozaikowo pojedynczych pól wskazujących na najwyższy poziom współczynnika, świadczące o pogorszeniu się sytuacji na rynku pracy. W trakcie ubiegłego roku zwiększyły one swoją powierzchnię, będąc jednak dalekimi od ich rozmiaru w 2016 r. Największe z nich istniały:
- w centrum „Starych Bałut” - wąskim pasem wzdłuż ul. Limanowskiego rozciągając się
w kierunku zachodnim; - w samym środku „Starego Polesia” - pomiędzy ul. Zieloną a Struga, a także 3 kolejne niewielkie konglomeraty heksagonów, ciągnące się liniowo wzdłuż ul. Ogrodowej, Wólczańskiej i Kopernika,
- w obszarze „Centrum” - na wschód od ul. Piotrkowskiej w kwadracie ulic wyznaczonym przez Piotrkowską i Nowomiejską, Północną , Sterlinga i Jaracza;
- w ramach wyraźnej, choć nieregularnej w kształcie „podkowy” istniejącej na „Starym Widzewie”, okalającej Park Źródliska i teren ŁSSE mozaiką z ciemnogranatowych
i ciemnoszarych heksów; - na „Górnej Północ” - pomiędzy ul. Piotrkowską, Milionową, Kilińskiego i Zarzewską,
- w południowym „ogonku” obszaru rewitalizacji.
Wskazują one, wraz z nadal istniejącymi dużymi połaciami rejonów w kolorze ciemnoszarym, iż
w zakresie aktywizowania mieszkańców obszaru rewitalizacji i przywracania ich na rynek pracy, nadal jest dużo do zrobienia. Pandemia koronawirusa i będący jej skutkiem wzrost bezrobocia o 1,2 punktu procentowego pogorszyły sytuację na łódzkim rynku pracy, co odzwierciedla mapa dotycząca bezrobocia ogółem. Wzmiankowane w mniejszej oraz poprzednich analizach rejony problemowe okazały się niezwykle wrażliwe nawet na tak niewielki zdawałoby się wzrost stopy bezrobocia. Zaobserwowane podczas analizy ww. mapy tendencje przenoszą się również na sytuację osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, których sytuację opisują trzy kolejne mapy.


W 2021 r. zaobserwowane rok wcześniej enklawy istnieją nadal. Zmieniała się nieco sytuacja na „Starym Polesiu”, gdzie 3 niewielkie zespoły heksagonów, ciągnące się liniowo wzdłuż ul. Ogrodowej, Wólczańskiej i Kopernika, rozproszyły się, tworząc nieregularna mozaikę pól o wartości wskaźnika przekraczającej 114 bezrobotnych na 1000 mieszkańców i pól gdzie osoby bez pracy mieszczą się w przedziale 79-114 osób. Widoczne jest delikatne zagęszczanie się obszarów, gdzie współczynnik przybiera najwyższą wartość skali w pozostałych rejonach obszaru rewitalizacji. Najbardziej zdaje się rzucać w oczy wyraźna enklawa, jaka powstała na północy obszaru „Stary Widzew” pomiędzy ulicami Targową, Tuwima, Kopcińskiego i Piłsudskiego. W innych miejscach również heksagony o najwyższej wartości współczynnika zaczynają zmieniać charakter z mozaikowatego w bardziej zwarte kompleksy.
Wskazują one, wraz z nadal istniejącymi dużymi połaciami rejonów w kolorze ciemnoszarym, iż w zakresie aktywizowania mieszkańców obszaru rewitalizacji i przywracania ich na rynek pracy, nadal jest dużo do zrobienia. Pandemia koronawirusa i będący jej skutkiem wzrost bezrobocia o 1,2 punktu procentowego pogorszyły sytuację na łódzkim rynku pracy, co odzwierciedla mapa dotycząca bezrobocia ogółem. Wzmiankowane w niniejszej oraz poprzednich podrozdziałach analizy rejony problemowe okazały się niezwykle wrażliwe nawet na tak niewielki zdawałoby się wzrost stopy bezrobocia.
Zaobserwowane podczas analizy powyższej mapy tendencje, przenoszą się również na sytuację osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.
Jak czytać nasze mapy?
Stan zjawiska w danym sześciokącie jest porównany ze średnim poziomem tego zjawiska w całym mieście. Kolory szare i ciemnoszare oznaczają stan gorszy i znacznie gorszy niż średnio w mieście, natomiast kolory pomarańczowe i ciemnopomarańczowe oznaczają stan lepszy i znacznie lepszy niż średnio w mieście. Wobec tego koncentracje problemów będą widoczne na kartogramie jako ciemne plamy sąsiadujących ze sobą szarych sześciokątów.