Łódź Rewitalizuje

Działania

Wschodnia 50

Opis

Budynek obecnie nie istnieje – uległ zawaleniu ze względu na katastrofalny stan techniczny.

Reymont na Wschodniej

Nie ma wątpliwości, że najlepszy literacki portret Łodzi w dniach jej bujnego rozwoju pod koniec XIX wieku zawdzięczamy Władysławowi Reymontowi i jego niezapomnianej powieści – „Ziemi obiecanej”. Ostro zarysowane postacie bohaterów tego dzieła, realizm w przedstawieniu warunków życia i działania ówczesnych łodzian, wszystko to sprawiło, że dzieło to jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców. Można oczywiście w tym kontekście wymienić film Andrzeja Wajdy, ale można i zupełnie współczesny spektakl, jaki można było zobaczyć w łódzkiej Monopolis.

Przyszły noblista pojawił się w Łodzi w kwietniu roku 1896, aby porobić studia odpowiednie, poznać świat i interesa, które miały być dla niego inspiracją w pisaniu powieści. Niezbyt dobra sytuacja materialna zmusiła pisarza do skorzystania z gościny u Juliusza Goźlińskiego, kierownika księgarni Gebethnera i Wolffa znajdującej się przy ul. Piotrkowskiej 105. Była to filia warszawskiego wydawnictwa będącego jednocześnie właścicielem „Kuriera Codziennego”. To właśnie na łamach tego czasopisma ukazywać się miała „Ziemia obiecana”.

Reymont zajął u Goźlińskiego jeden pokój w mieszkaniu mieszczącym się w lewej oficynie, na pierwszym piętrze. Ówczesny tryb życia pisarza lekko szokował statecznego księgarza. Reymont miał m.in. w zwyczaju włóczyć się całymi dniami po mieście, a dopiero nocą, w świetle lampy naftowej, przystępował do pracy nad swoim dziełem. Na wyrzuty Goźlińskiego odpowiadał tak: mnie tylko w nocy nawiedza natchnienie do pisania, w dzień wolę się wałęsać po mieście.

To „wałęsanie” musiało być wyjątkowo inspirujące, bowiem mimo tego, że pisarz jesienią 1896 roku wyjechał do Paryża, to publikacja kolejnych części „Ziemi obiecanej” na łamach „Kuriera Codziennego” następowała regularnie.

 

Literatura:
Kocówna Barbara, Władysław Reymont. PWN 1973.

  

Najważniejsze ogłoszenia
Wystąpiono do Instytucji Zarządzającej (Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego) o wyłączenie inwestycji z Projektu nr 1 Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi.

 

 

ZOBACZ JAK WYGLĄDA KAMIENICA

  Przesuń pinezkę, aby obejrzeć wybrany etap:


Wizualizacje na stronie mają charakter poglądowy, ostateczny wygląd może się zmienić na etapie wykonawczym. Wszystkie planowane terminy mogą ulec zmianie m. in. ze względu na procedury przetargowe, konieczność koordynacji inwestycji między sobą, konieczność koordynacji inwestycji z działaniami gestorów sieci, ze względu na wymagania dotyczące organizacji ruchu w mieście, a także wszelkie inne okoliczności, które mogą pojawić się w trakcie trwania procesu inwestycyjnego.

Masz uwagi lub pytania?

Skontaktuj się z nami w sprawie:

koordynacji projektów 1-8 Olga Kassyańska tel. (42) 638-48-85 o.kassyanska@zim.uml.lodz.pl

Jeżeli Twoje pytanie nie pasuje do żadnej z powyższych grup, to skontaktuj się z Gospodarzem Obszaru, Izabella Mielczarek, a ona skieruje Ciebie do właściwej osoby.

Kontakt