Moc nowych działań
W latach 2021-2023 we współpracy z organizacjami pozarządowymi przeprowadziliśmy szereg działań integracyjnych, aktywizujących i edukacyjnych, które wsparły pojawienie się wszystkich nowych funkcji społecznych na obszarze rewitalizacji i ich integrację z lokalną społecznością. W trakcie ich trwania zrealizowanych zostało prawie 10 000 godzin działań animacyjnych, szkoleniowych i warsztatowych w których wzięło udział niemal 13 000 osób. Łączna pula środków przeznaczona na realizację powyższych działań wyniosła ponad 9 000 000 zł.
Działania te miały różny charakter, zakres tematyczny i odpowiadały na zgłaszane potrzeby mieszkańców. Wśród nich znajdowały się szkolenia dla użytkowników lub pracowników nowych instytucji podnoszące ich kompetencje społeczne lub zawodowe, pikniki integracyjne, warsztaty zwiększające umiejętności cyfrowe mieszkańców, działania artystyczne czy gry i zabawy podwórkowe. Razem ze społecznością jednej z ulic wspólnie stworzyliśmy ogródek warzywny. Prowadziliśmy także cotygodniowe bezpłatne zajęcia z jogi. Obecnie to Panie, które w nich uczestniczyły od samego początku, są instruktorkami w trakcie zajęć i kontynuują rozpoczęte przez nas działanie.
Mieszkańcy spotykali się także podczas pokazów kina plenerowego, potańcówkach z muzyką na żywo czy w nowej formule Silent Disco, która dzięki zastosowaniu słuchawek umożliwiała wspólną zabawę zarówno fanom rocka jak i muzyki elektronicznej. Prawdziwym przebojem wśród mieszkańców były tematyczne spotkania z BINGO, na których bawili się przedstawiciele wszystkich pokoleń mieszkających w sąsiedztwie.
Okazją do bliższego zacieśniania więzi były również integracyjne spotkania, obiady lub kolacje sąsiedzkie, które odbywały się w mniejszych gronach na wybranych podwórkach. W szczególności w nieruchomościach, gdzie po remoncie powstała placówka opiekuńczo-wychowawcza czy mieszkanie chronione w którym zamieszkały osoby z różnym formami niepełnosprawności, w kryzysie psychicznym czy młodzież opuszczająca pieczę zastępczą.
– Na tego typu spotkaniach, gdzie rozmowy miały bardziej prywatny charakter, zdecydowanie łatwiej było przełamać uprzedzenia i zmierzyć się z często krzywdzącymi stereotypami – podkreśla Natalia Redlewska vel Ryglewska
Mieszkańcy brali również udział w mikroprojektach społecznych jak np. Sąsiedzkie Podwórko którego celem było przywrócenie przestrzeniom przy budynkach ich rekreacyjnego charakteru, zazielenienie i odejście od tej najbardziej popularnej obecnie funkcji Parkingowej.
Dla osób żyjących na obszarze objętym projektami rewitalizacyjnymi ważne były działania, które pozwoliłyby im poznać na nowo przestrzeń w której funkcjonują. Dlatego wśród zaplanowanych aktywności znajdowały się także gry miejskie oraz spacery z przewodnikiem, które z jednej strony przybliżały historię danego obszaru, a z drugiej pozwalały mieszkańcom oswoić się ze zmianami, które zaszły w centrum miasta, na ich ulicy czy w ich najbliższym sąsiedztwie.
Grupy społeczne najbardziej zagrożone wykluczeniem i narażone na negatywne zjawiska społeczne, były tymi do których szczególnie chcieliśmy dotrzeć z naszymi działaniami. Powołaliśmy Srebrną Akademię Twórczego Rozwoju, dzięki której włączaliśmy w działania artystyczne, kulturalne i integracyjne seniorów. Pokazywaliśmy dzieciom alternatywne dla przesiadywania na ulicy czy z twarzą w telefonach formy spędzania wolnego czasu. Organizowaliśmy dla nich zajęcia z trenerem osiedlowym, warsztaty kulinarne, breakdance czy szkolenia z programowania z wykorzystaniem popularnej wśród najmłodszych gry Minecraft. Pracowaliśmy także z młodzieżą w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego, ryzykownych zachowań seksualnych czy przeciwdziałania dyskryminacji. Uczyliśmy ich zarządzania projektem i realizacji własnych inicjatyw, dzięki czemu udało im się zorganizować Forum Młodzieży z udziałem wielu specjalistów w swojej dziedzinie.
Oferowaliśmy także wsparcie osobom potrzebującym. Mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów tj. psycholog, terapeuta uzależnień, pedagog, prawnik, dietetyk czy fizjoterapeuta, a opiekunowie osób z rożnymi formami niepełnosprawności czy chorobami neurodegeneracyjnymi uczestniczyli w specjalnie dekowanych im spotkaniach grup wsparcia.
Działania realizowane w ramach projektów rewitalizacyjnych dopełniło powołanie i współpraca z Partnerstwami skupiającymi organizacje, instytucje i lokalnych liderów działających na danym fragmencie miasta. Na obszarze rewitalizacji wciąż aktywnie działają trzy tego typu grupy: Partnerstwo Włókiennicza/Wschodnia, Partnerstwa Gdańska oraz Lokalna Grupa Działania funkcjonująca w okolicach ulic Nawrot i Sienkiewicza.
Rozwijamy także pierwsze partnerstwo branżowe skupiające podmioty z branży IT, gier komputerowych i świata Internetu, które funkcjonować będzie przy Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Sienkiewicza 22 o profilu nowoczesnych technologii wspierając jego działania.